Shehu: Alibeaj ta mbajë vulën si hajmali, PD-në e drejton Këshilli Kombëtar ndërsa nga nesër do ta drejtojë kryetari i ri

Shqipëria

Shehu: Alibeaj ta mbajë vulën si hajmali, PD-në e drejton Këshilli Kombëtar ndërsa nga nesër do ta drejtojë kryetari i ri

Më: 21 maj 2022 Në ora: 20:50
Deputeti i PD Tritan Shehu

Deputeti i PD Tritan Shehu në një interviste për Ora News me gazetarin Everest Dedaj ka folur mbi Partinë Demokratik.

Shehu u pyet nga gazetari për mundësinë e krijimit të një lëvizjeje të re politike në rast se gjykata do tju heqë të drejtën e vulës .

Shehu tha se gjykata nuk mund t'iu heqte të drejtën e vulës pasi sipas tij kjo do të vinte në dyshim gjithë establishmentin e gjykatës shqiptarë.

Tritan Shehu: "Së pari gjykata nuk mund të bëjë një veprim të tillë. Do të ishte një veprim skandaloz ashtu siç është skandaloz edhe fakti vetë i çuarjes në Apel. Megjithatë gjykata nuk mund të kalojë përtej një caku moral, caku profesional. Mendoj që nuk ka snjë mundësi të bëhet një vendim në kundërshtim me vendimin e shkallës së parë. Përndryshe do të vinte në dyshim gjithë establishmentin e gjykatës shqiptarë.  Nuk është një gjykatë e cila mund të thotë ku është partia politike. Atë e vendosin anëtarët e saj, militantët e saj, strukturat e saj, idetë e saj programi i saj. Le t'ia lëri vulën Enkelejdit bashkë me Bardhin se Enkelejdin, Bardhi e ka emëruar.  Imagjino ku katandiset partia kur Bardhi emëron Enkelejdin."

Ai tha se tashmë vendimet janë marrë përmes votimit një anëtar një votë për kryetarët e degëve. Dhe sipas tij kjo është partia, ndërsa për Alibeajn thotë se mund ta në xhep sa të dojë, si hajmali.

Tritan Shehu: "Tani vendimet i kanë marrë  Kuvendi i dhjetorit, referendumi i 18 dhjetorit, ju e patë sa morën pjesë, i sanksionoi një vullnet i 6 marsit dhe i mori pasaj Kuvendi i prillit. Edhe këto vendime i kanë marë pastaj të gjitha degët ku kanë kandiduar për kryetarët e degëve, për kryesitë e degëve në mënyrë një anëtar një votë për kryetarët e degëve, me një pjesëmarrje shumë të gjerë.  Kjo është partia. Ju thoni vulën. Atë vulë Enkelejdi mund ta mbajë në xhep sa të dojë, ajo vulë nuk vlen më se e kemi ndryshuar. Pra mund ta mbajë si hajmali po të dojë atë vulë. Partinë Demokratike e drejton Këshilli Kombëtar i zgjedhur dhe që nga nesër do ta drejtojë kryetari i ri që do zgjidhet. Mos të ketë iluzione askush që të mund të çbëjë Partinë Demokratike."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat