Breshëritë e plumbave ndaj hotel Voloreka/ Arrestohet një nga personat që sulmoi me armë Johan Muçllarin

Shqipëria

Breshëritë e plumbave ndaj hotel Voloreka/ Arrestohet një nga personat që sulmoi me armë Johan Muçllarin

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 12:07
Johan Muçllari dhe Griseld Maxhari

Policia në Pogradec ka vënë në pranga Griseld Maxharin, i riu i përfshirë në atentatin me armë ndaj Johan Muçllarit. Ditën e sotme, është njoftuar se është ekzekutuar vendimi i Prokurorisë për Maxharin.

“Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Pogradec bënë ekzekutimin e vendimit të Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pogradec, për ndalimin e shtetasit në kërkim G. M., 22 vjeç, banues në Pogradec. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Pogradec, me vendimin e datës 29.04.2022, ka caktuar për këtë shtetas masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Vrasja me dashje” kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë; “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”; “Prishja e qetësisë publike”, njoftoi policia.

Personi që vijon të jetë ende në kërkim nga policia është Firdeus Berberi. Ndërkohë më herët janë arrestuar edhe 5 persona të tjerë.

I riu Johan Muçllari u qëllua pas një konflikti në lagjen Voloreka me Mahxarin dhe Berberin. Autorët kanë ngacmuar me fjalë Johan Muçllarin i cili u është kthyer dhe janë konfliktuar me grushte fillimisht, e më pas sherri ka degraduar në përdorimin e armës dhe thikës nga autorët.

Si pasojë 22-vjeçari Muçllari mbeti i plagosur, duke marrë një plagë zjarri në këmbë dhe një tjetër plagë me thikë në kokë. Ai u dërgua fillimisht për ndihmë në Spitalin e Pogradecit dhe mandej në spitalin e Traumës në Tiranës.

I plagosuri është djali i Jetmir Muçllarit, pronarit të hotel Voloreka në Tushemisht, biznesi i të cilit në Verën e 2020 u be shënjestër e sulmeve me armë zjarri. Hoteli i tij u qëllua me 100 plumba në pikun e sezonit turistik dhe ku shënjestra ishte pikërisht dhoma ku flinte 22-vjeçari. Dyshohet se këto ngjarje kanë lidhje njëra me tjetrën, pasi njëri nga autorët e ngjarjes së kësaj të hëne është djali i një prej personave të përfshirë edhe në atentatin e dy viteve më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat