Pogradec/ Protestojnë pensionistët. Kërkojnë rritjen e paketës së ndihmës për të perballuar krizën

Shqipëria

Pogradec/ Protestojnë pensionistët. Kërkojnë rritjen e paketës së ndihmës për të perballuar krizën

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 13:50
Foto nga vendi i ngjarjes

Rritje të pensioneve dhe paketës së ndihmës për energjinë, si dhe kompesim për drutë e zjarrit. Këto kanë qenë kërkesat e pensionistëve dhe ish-minatorëve të cilët kane protesuar në Pogradec.

Hallet dhe problemrt e pensionsitëve janë të të gjithëve. Problemi 6% është tallje. Zoti kryeministër shikoje këtë shtresë minatorësh. Mos u jep gjë oficerëve. 30% janë ngritur ushqimet. Metri i drusë ka shkuar 70 mijë lekë.

Duhet të ngrihen pensionet e ulëta.

Na varrosën. Me këto pensione qesharake marr 145 mijë lekë me këto çmime ne jemi të varrosur. Energji, dru e zjarrit, nuk gjejmë zgjidhje.

Ata thonë se nuk po e përballojnë dot jetesën pas rritjes së çmimeve për produktet e shportës.

“T’i kthej sytë nga mosha e tretë.

6% eshte shumë e pakët. Me 30 mijë lekë ca do bëjmë.

Kjo është protesta e parë që zhvillohet nga pensionistët në juglindje të vendit nisur nga rritja e cmimeve

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat