Xhubleta shqiptare u bë pjesë e UNESCO-s, reagon ambasadorja Kim: Një nga fustanet më të bukur në botë!

Shqipëria

Xhubleta shqiptare u bë pjesë e UNESCO-s, reagon ambasadorja Kim: Një nga fustanet më të bukur në botë!

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 21:15
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas lajmit se xhubleta është shqiptare është regjistruar në UNESCO.

Përmes një postimi në Twitter, ambasadorja Kim thotë se xhubleta shqiptare është një fustanet më të bukur në botë.

Ajo shton se është diçka e mrekullueshme të shohësh trashëgiminë kulturore të mbrohet e të promovohet.

“Xhubleta është një nga fustanet më të bukur në botë. Është e mrekullueshme të shohësh trashëgiminë kulturore të njohur, të mbrojtur dhe të promovuar. Urime!”, shkruan Kim.

Kujtojmë se ditën e sotme Organizata për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Kombeve të Bashkuara (UNESCO), e cila është përgjegjëse për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore botërore vendosi sot të përfshijë në listën e saj edhe Xhubletën, veshjen e vjetër tradicionale shqiptare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat