Zbardhet email-i drejtuar FBI: Hetoni lidhjet e McGonigal me Shqipërinë! Rrëfimi i ish-të dashurës që “fundosi” zyrtarin e lartë

Shqipëria

Zbardhet email-i drejtuar FBI: Hetoni lidhjet e McGonigal me Shqipërinë! Rrëfimi i ish-të dashurës që “fundosi” zyrtarin e lartë

Më: 27 janar 2023 Në ora: 21:57
Charles McGonigal dhe Edi Rama

Arrestimi i ish-zyrtarit të lartë të FBI, Charles McGonigal ka trazuar së shumti politikën në Shqipëri. Ndërsa rrëfimi i ish-të dashurës së McGonigal ka nxjerrë në dritë detaje të reja, që lidhen pikërisht më raportet e tij me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama.

Në një rrëfim për Insider ajo ka treguar veç të tjerash se kur u nda me ish-zyrtarin e lartë, ka bërë gati një email për t’ja nisur kreut të FBI në Nju Jork, por që më pas nuk ia ka çuar.

Në email ajo thotë se i kishte kërkuar William Sweeney, kreut të zyrës së FBI në New York City që të hetonte lidhjet që McGonigal kishte me Shqipërinë dhe kryeministrin Rama.

Pjese nga shkrimi i Insider

Në fund të vitit 2018, McGonigal dhe Guerriero u ndanë. Ajo kujton se mori një shënim anonim dhe armiqësor në postë. Menjëherë pas kësaj, McGonigal i tha asaj se ai ishte ende i martuar dhe nuk kishte plane të divorcohej nga gruaja e tij.

“U trondita”, tha ajo. “Isha shumë e dashuruar me të dhe isha shumë e lënduar”. Ajo filloi të pinte shumë për të përballuar.

Disa muaj më vonë, Guerriero, pas një periudhe, i dërgoi një email William Sweeney, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në New York City dhe që, siç kujton ajo, e kishte prezantuar për herë të parë me McGonigal.

Ajo kujton se i tha Sweeney-t në email se ai duhet të shikonte lidhjen e tyre jashtëmartesore dhe gjithashtu marrëdhëniet e McGonigal në Shqipëri. McGonigal tashmë ishte miqësuar me kryeministrin e Shqipërisë dhe kishte udhëtuar gjerësisht atje. Marrëveshje që do të shfaqeshin më vonë në një nga aktakuzat e tij. Guerriero i tha Insajderit se e kishte fshirë e-mailin.

Insider nuk mund të konfirmonte që Guerriero e kishte dërguar emailin ose që Sëeeney e kishte marrë atë. Pavarësisht, deri në nëntor 2021, FBI po shqyrtonte McGonigal. Dy agjentë u shfaqën në derën e Guerriero-s, thotë ajo, i treguan asaj një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar dhe e intervistuan për ndërveprimet e tyre. Ajo gjithashtu mori një thirrje nga juria e madhe që kërkonte të gjitha komunikimet e saj me McGonigal, si dhe informacione për çdo “pagesë ose dhuratë” që ai mund t’i ketë dhënë asaj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat