“Ne jemi pa bukë, ai shkon bën plazh në Dhërmi”, kundërshtoi ndërtimin e aeroportit, banorët në Vlorë kundër Sazan Gurit

Shqipëria

“Ne jemi pa bukë, ai shkon bën plazh në Dhërmi”, kundërshtoi ndërtimin e aeroportit, banorët në Vlorë kundër Sazan Gurit

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 14:56
Sazan Guri

Banorët e Vlorës kanë kundërshtuar qëndrimin e ambientalistit Sazan Guri, i cili thotë se nuk duhet të ndërtohet aeroporti i Vlorës pasi preket zona e mbrojtur Lagunë-Nartë. Mirëpo banorët thonë se ky aeroport do jetë një zhvillim për ekonominë e zonës dhe do të punësojë një pjesë të madhe prej tyre.

Madje një prej banorëve tha se nuk do ta lejojnë më Sazanin të protestojë në Vlorë, pasi sipas tyre ai bën plazh në zona të shtrenjta të jugut të Shqipërisë, si Dhërmiu ndërkohë që kundërshton një investim si aeroporti që për banorët e zonës do të sjellë të ardhura pas punësimit.

“Kundërshtojmë Sazanin se vijnë me ca njerëz të paguar hanë dreka e darka dhe thonë hajde kalojmë njëherë nga aeroporti. Ata nuk mendojnë se këto zona janë papunë, gjysma e Shqipërisë do zbresë këtu, pse të zbresin në Tiranë apo Kosovë. Do dal në Novoselë të bllokojë mos të vijë asnjë makinë e Sazanit. E di Sazani se ne jemi pa bukë pa ujë. Kërkojmë që këtu të punësohemi të gjithë. Sot për sot janë punësuar disa fshatarë tanë. Sazani shkon bën plazh në Dhërmi, vete ha dreka me ata që i bien me makina dhe vjen na kundërshton ne këtu”, tha një prej banorëve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat