Paditë për taksimin e profesioneve të lira/ “Po mbrojmë shtresën e mesme”, Tabaku: Ligj anti-kushtetues dhe preferencial

Shqipëria

Paditë për taksimin e profesioneve të lira/ “Po mbrojmë shtresën e mesme”, Tabaku: Ligj anti-kushtetues dhe preferencial

Më: 18 qershor 2024 Në ora: 11:53
Jorida Tabaku

Deputetja Jorida Tabaku ka dhënë një deklaratë për mediat në lidhje me seancën që po mbahet në Kushtetuese mbi paditë për taksimin e profesioneve të lira.

Ajo ka deklaruar se Gjykata Kushtetuese dëgjoi palët ndërsa koncepti kryesor sipas saj është të mbrohet puna, shtresa e mesme dhe ata që punojnë.

“Koncepti kryesor qe po diskutojmë sot është se duhet të mbrojmë punën dhe shtresën e mesme.

Ligji për Tatimet është ndryshuar 23 herë, duke krijuar pasiguri dhe trajtim preferencial për një grup që është duke u hequr nga taksat. 106 profesione të lira janë duke paguar një trajtim të padrejtë. Ky ligj është antikushtetues dhe ka trajtim preferencial. Do të ketë efekt bumerang të rritjes së çmimeve. Ligji është bumerang i qeverisë, favorizimi i pakicës dhe goditja e shumicës.”, tha ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat