Zbulohen fosilet më të vjetra të pemëve në botë, datojnë 386 milion vjet më parë - Bota Sot
Zbulohen fosilet më të vjetra të pemëve në botë, datojnë 386 milion vjet më parë

Speciale

Zbulohen fosilet më të vjetra të pemëve në botë, datojnë 386 milion vjet më parë

Më: 19 dhjetor 2019 Në ora: 20:30
Foto ilustrim

Fosilet e pemëve më të vjetra në botë janë gjetur në një gurore të braktisur në New York. Fosilet datojnë 386 milion vjet më parë.

Shkencëtarët besojnë se pylli në të cilin ndodheshin pemët ishte aq i gjerë sa fillimisht përtej Pensilvanisë.

Ky zbulim në Kajro mendohet të jetë dy ose tre milion vjet më i vjetër se sa ishte më parë pylli më i vjetër në botë në Gilboa, gjithashtu në shtetin e New York.

Gjetjet hedhin dritë të re mbi evolucionin e pemëve.

Ishte më shumë se 10 vite më parë që ekspertë nga Universiteti Cardiff në Britaninë e Madhe, Universiteti Binghamton në SHBA dhe Muzeu Shtetëror i Neë York filluan të studiojnë terrenin në ultësirat e Catskill Mountains në  Hudson Valley.

Që nga ajo kohë, ata kanë kontrolluar mbi 3.000 metra katrorë pyll dhe zbuluan se ishte shtëpia e të paktën të dy llojeve të pemëve: Cladoxylopsids dhe Archaeopteris.

Ende nuk është identifikuar një lloj i tretë i pemës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat