​Zbulohet sekreti i vezëve të zbukuruara të strucit në muzeun britanik

Speciale

​Zbulohet sekreti i vezëve të zbukuruara të strucit në muzeun britanik

Më: 9 prill 2020 Në ora: 19:08
Vezët e zbukuruara të strucit në muzeun britanik

Nëse keni dashur të jepni një dhuratë ekstravagante 5000 vjet më parë, mund të keni zgjedhur vezë struci.

Tani disa nga këto objekte të bukura me madhësi të vezëve të Pashkëve gjenden në muzeun britanik të Londrës.

Vezët u gjetën në Itali, por origjina e tyre ka qenë prej kohësh një mister – strucët nuk janë indigjenë për Evropën.

Tani, hulumtimi mbi koleksionin e muzeut nga një ekip ndërkombëtar i arkeologëve zbulon njohuri të reja mbi historinë e tyre.

Njerëzit në të gjithë Evropën, Mesdheun dhe Afrikën e Veriut tregtonin vezë struci deri në 5000 vjet më parë, në Mesjetën e Bronzit dhe Hekurit.

Vezët ishin zbukuruar në shumë mënyra - pikturuar, zbukuruar me fildish ose metale të çmuara, ose të mbuluara me gurë me xham të vogël ose materiale të tjera.

Pesë vezët në koleksionin e Muzeut Britanik janë zbukuruar me kafshë, lule, modele gjeometrike, ushtarë dhe qerre.

Arkeologët zakonisht i gjejnë vezët në vendet e varrosjes së individëve më të pasur dhe ato ndoshta ishin sende luksoze, shpjegon Tamar Hodos, drejtuesi i projektit në Universitetin e Bristol.

Por të punosh atje ku ishin hedhur vezët mund të zbulojnë më shumë rreth historisë së tyre, thotë hulumtimi i ri i botuar sot në revistën Antikiteti.

Ekipi i Dr Hodos ishin të etur për të zbuluar nga vinin vezët e strucit dhe nëse strucët ishin të egër apo të kultivuar.

Strucët e egër janë jashtëzakonisht të rrezikshëm, aq sa historiani i lashtë grek Ksenofon shkroi se askush nuk arriti t'i kapte ata.

Zbulimi i këtij lloji të informacionit na ndihmon të kuptojmë më mirë civilizimet antike dhe modelet e tregtisë që hodhën themelet për botën moderne.

Arkeologët analizuan izotopet, ose elementët kimikë, në guaskat e vezëve.

Duke përdorur vezët e strucit moderne n ga Egjipti, Izraeli, Jordania dhe Turqia, studiuesit krahasuan izotopet në vezët antike dhe moderne për të gjurmuar origjinën e tyre.

Gjetjet sugjerojnë që vezët e strucit mund të tregtoheshin në distanca të mëdha në Deltën e Nilit në Egjiptin verior dhe Levantin (përfshirë Jordaninë, Sirinë dhe Turqinë).

Ekipi i Hodos gjithashtu beson se strucët ishin të egër, duke sugjeruar që tregtarët shkonin në gjatësi të mëdha për të marrë vezët.

Studiuesit përdorën një numër mjetesh dhe teknikash për të provuar të rikrijonin metodat që mjeshtrit e lashtë përdorën për të dekoruar vezët - por përfundimisht ekipi nuk ishte në gjendje të përsëriste dekorimin.

Kjo sugjeron që vezët mbajnë shumë sekrete dhe për të treguar historinë e tyre më të plotë, nevojiten më shumë hulumtime, thotë Hodos.

Arkeologët tani planifikojnë të hetojnë simbolet dhe përdorimet e vezëve të st rucit, dhe pse ato u bënë aq të njohura në Mesdhe ku strucët nuk ishin indigjenë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat