Vizatimi më i vjetër në shpellë gjendet në Indonezi

Speciale

Vizatimi më i vjetër në shpellë gjendet në Indonezi

Më: 13 janar 2021 Në ora: 21:53
Indonezi

Arkeologët kanë zbuluar vizatimin më të vjetër në botë në një shpellë, ku është i vizatuar një derr i cili është bërë rreth 45.500 vjet më parë në Indonezi.

Kjo gjetje është përshkruar si provë e ekzistimit të njeriut.

Maxime Aubert nga Universiteti Griffith i Australisë i ka thënë AFP-së se kjo është gjetur në ishullin e Sulwesit në vitin 2017 nga një student i doktoratës, Basran Burhan.

Me përmasat 136 me 54 centimetra (53 me 21 inç) derri i Sulawesi u pikturua duke përdorur pigment të kuq të errët dhe ka një kreshtë të shkurtër flokësh të drejtë, si dhe një palë lythat fytyrës si brirë karakteristikë e meshkujve të rritur të specieve.

Ka dy shtypje dore mbi pjesën e pasme të derrit dhe duket se përballet me dy derra të tjerë që janë ruajtur vetëm pjesërisht, si pjesë e një skene narrative.

"Derri duket se po vëzhgon një luftë ose ndërveprim shoqëror midis dy derrave të tjerë të lezetshëm", tha bashkëautori Adam Brumm.

Njerëzit kanë gjuajtur derra të Sulawesi për dhjetëra mijëra vjet dhe ato janë një tipar kryesor i veprave artistike parahistorike të rajonit, veçanërisht gjatë epokës së akullit.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat