Shkencëtarët kanë gjetur 14 pasardhës nga familja Da Vinçi

Speciale

Shkencëtarët kanë gjetur 14 pasardhës nga familja Da Vinçi

Më: 6 korrik 2021 Në ora: 21:50
Leonardo da Vinçi

Shkencëtarët italianë, duke studiuar trungun familjar të Leonardo da Vinçi, gjetën 14 burra që janë pasardhës të familjes së artistit të famshëm.

Puna e tyre "është një sintezë e një kërkimi një dekadë të gjatë që synon rindërtimin e një gjenealogjie të plotë dhe të azhurnuar të familjes Da Vinçi", shkruan shkencëtarët në një letër të botuar në revistën Human Evolution.

Ekspertët e Da Vinçit, Alessandro Vecosi dhe Agnes Sabato thanë se ata kanë dokumentuar 21 breza të familjes së artistit.

Për studimin e tyre, ata patën biseda me pasardhësit e piktorit, arkitektit dhe inxhinierit italian, shkruan agjencia DPA. Shkencëtarët kanë identifikuar disa familje në degë të ndryshme të trungut të tij familjar.

Historia e plotë e familjes tani është e gjatë 690 vjet. Shkencëtarët kanë gjurmuar pjesën mashkullore të prejardhjes, nga paraardhësi i Leonardo Michele, i lindur në shekullin e 13-të, dhe më pas të afërmit e tij, nga babai i tij Pierre Frosin deri në lindjen e vetë artistit në vitin 1452.

Ata gjithashtu përdorën dokumente për të gjetur katër familje të lidhura me vëllain e Da Vinçit, Domenico.

Artisti i famshëm kishte të paktën 22 vëllezër e motra, por nuk kishte fëmijë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat