Arkeologët bëjnë zbulimin e madh, gjendet thesari i fshehur 3000 vjeçar

Speciale

Arkeologët bëjnë zbulimin e madh, gjendet thesari i fshehur 3000 vjeçar

Më: 20 gusht 2021 Në ora: 11:52
Ilustrim

Pas zbulimit të "qytet i humbur" 3.000-vjeçar i njohur si qyteti i Atenit, në Egjipt është zbuluar një thesar i madh brenda tij.

Arkeologët  po e quajnë këtë gjetje më domethënëse që nga varri i mbretit djalë Tutankhamen. Qyteti i humbur besohet të jetë krijuar nga mbreti i nëntë i dinastisë së 18 -të të Egjiptit të lashtë.

Aten është teorizuar të jetë vendbanimi më i madh administrativ dhe industrial në atë epokë, i vendosur në qytetin jugor të Luxor, çka sjell dhe zbulimin e këtij thesari të madh të zbuluar brenda tij. Zbulimi hap një vështrim të rrallë në jetën e Egjiptit të lashtë.

Dr. Zahi Hawass ka zbuluar një mister të lashtë që mbeti i pazgjidhur për shekuj. Gjetjet e ekipit të tij do të shfaqen në një zbulim special krejt të ri+. Ajo që ata zbuluan flimisht ishte vendi i një qyteti të madh me mure pothuajse të plotë dhe me dhoma të mbushura me mjete të jetës së përditshme. Artikujt, si dhe qyteti, dukeshin sikur ishin lënë prapa një ditë tjetër.  

Ndërsa ekipi shëtiste nëpër këtë qytet të zbuluar, ata filluan të zbulojnë atë që kishte mbetur, Mbishkrimet me hieroglife u gjetën në enët e verës, unazat etj.

Ai është cilësuar si qyteti i  Artë i Humbur që është varrosur nën kryeqytetin e lashtë egjiptian, Luxor gjatë 3,000 viteve të fundit.

"Shumë misione të huaja kërkuan këtë qytet dhe nuk e gjetën kurrë," tha Zahi Hawass, arkeologu që drejtoi gërmimin e Qytetit të Artë dhe ish -ministri i shtetit për çështjet e antikave, në një deklaratë të përkthyer.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat