Në Egjipt u gjet tempulli i humbur i diellit 4500-vjeçar

Speciale

Në Egjipt u gjet tempulli i humbur i diellit 4500-vjeçar

Më: 17 nëntor 2021 Në ora: 22:06
Në Egjipt u gjet tempulli i humbur i diellit 4500-vjeçar

Arkeologët besojnë se kanë zbuluar një nga "tempullin e diellit" të humbur egjiptian që daton nga mesi i shekullit të 25-të para Krishtit.

Eshtrat u gjetën të varrosura nën një tempull tjetër në Abu Gurab, rreth 19 kilometra në jug të Kajros.

Zbulimi i Massimiliano Nuzzolo, një asistent profesor i Egjiptologjisë në Institutin e Kulturave Mesdhetare dhe Orientale në Varshavë dhe ekipit të tij, u prezantua në emisionin "The Lost Treasure of Egypt" në National Geographic.

Që në vitin 1898, arkeologët që punonin në vend zbuluan Tempullin e Diellit Nyuserra, i njohur gjithashtu si Neuserre ose Nyuserre, faraoni që sundoi Egjiptin midis viteve 2400 dhe 2370 para Krishtit.

Zbulimet e reja të publikuara gjatë një shfaqjeje të kohëve të fundit sugjerojnë se ai ishte ndërtuar mbi mbetjet e një tempulli tjetër diellor.

“Arkeologët e shekullit të 19-të gërmuan vetëm një pjesë të vogël të kësaj ndërtese me tulla dhe baltë poshtë tempullit prej guri të Nyuserrës dhe arritën në përfundimin se kjo ishte një fazë e mëparshme në ndërtimin e të njëjtit tempull”, tha Nuzzolo për CNN.

"Tani gjetjet tona tregojnë se kjo ishte një ndërtesë krejtësisht e ndryshme, e ngritur përpara Nyuserre," tha ai.

Ndër gjetjet janë vula të gdhendura me emrat e mbretërve që kanë sunduar përpara Nyuserrës, të cilët dikur përdoreshin si priza kavanozi, si dhe bazat e shtyllave gëlqerore, të cilat ishin pjesë e hajatit të hyrjes, dhe një prag gëlqeror.

Ndërtimi origjinal ishte bërë tërësisht me tulla balte, tha Nuzzolo, ekipi i të cilit gjeti gjithashtu dhjetëra kavanoza birre të paprekura gjatë gërmimit.

Monumenti me tulla dhe baltë "ishte me përmasa mbresëlënëse", tha Nuzzolo, por Nyuserra e shkatërroi atë me ritual për të ndërtuar tempullin e tij të diellit.

Ndërsa këta tempuj i ishin kushtuar kultit të perëndisë së diellit Ra, mbreti legjitimoi fuqinë e tij përmes tempullit dhe u prezantua si djali i vetëm i perëndisë së diellit në Tokë, tha ai.

"Prandaj, në mënyrë indirekte, qëllimi kryesor i tempullit ishte të ishte një vend adhurimi për mbretin e gjallë," tha Nuzzolo.

Burimet historike sugjerojnë se janë ndërtuar gjithsej gjashtë tempuj të tillë, por vetëm dy janë gërmuar më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat