Nga bomba bërthamore te rritja e urisë, parashikimet e Nostradamusit për vitin 2022

Speciale

Nga bomba bërthamore te rritja e urisë, parashikimet e Nostradamusit për vitin 2022

Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 14:28
Michel de Nostradame, i njohur si “Nostradamus”

Nostradamus  parashikoi edhe disa nga ngjarjet më të mëdha në historinë botërore, të tilla si luftërat, fundosjet, vrasjet e pushtimit dhe betejat. Ndërsa kalojmë në vitin e ardhshëm, pyetja është: Cilat janë parashikimet që Nostradamus bëri për vitin 2022? Nostradamus lindi më 14 dhjetor 1503.

Michel de Nostradame, i njohur si “Nostradamus”, ishte një astrolog, mjek dhe i famshëm francez, më i njohur për librin e tij “Les Propheties”,një përmbledhje e 942 pjesëve poetike që thuhet se parashikojnë ngjarjet e ardhshme. Botimi i parë i librit u botua në vitin 1955.

Megjithatë, parashikimet e tij kanë qenë mjaft të sakta gjatë gjithë këtyre viteve dhe shumica prej tyre kanë qenë mjaft negative. Ai madje parashikoi disa nga ngjarjet më të mëdha në historinë botërore, si luftërat, fundosjet, atentatet e pushtimit dhe betejat.

Profeti parashikoi ngritjen e Adolf Hitlerit, Zjarrin e Madh të Londrës, vrasjen e ish-presidentit amerikan John F Kennedy dhe sulmet terroriste të 11 shtatorit, për të përmendur disa.

Megjithatë, parashikimet nuk kanë mbaruar dhe thuhet se arrijnë në vitin 3797. Edhe pse është jashtëzakonisht e frikshme të dimë gjithçka që do të ndodhë, nuk mund ta mohojmë se njohja e kësaj është diçka që na intereson të gjithëve. Pra, ndërsa shkojmë drejt vitit të ardhshëm, pyetja është: Cilat janë parashikimet që Nostradamus bëri për vitin 2022?

Goditja e meteorit dhe shiu i asteroidit

Goditja e meteorit është diçka që të gjithë e dëgjojmë nga viti 2021 dhe në vitin 2022 mund të shkaktojë dëme vërtet të mëdha. Ai kishte shkruar për një gjurmë të gjatë shkëndijash në qiell të bërë nga zjarri. Kjo jo vetëm që do të thotë se një asteroid mund të godasë tokën, por gjithashtu do të shkaktojë dridhje në oqean duke shkaktuar një cunami që do të çojë në tërmete.

Image
Ilustrim

Inflacioni

Inflacioni do të dalë jashtë kontrollit dhe dollari amerikan do të bjerë. Jo vetëm kaq, ari, argjendi dhe bitcoin do të konsiderohen asete dhe njerëzit thjesht do të investojnë në to.

Inteligjenca artificiale merr një rregull dominues

Sigurisht që kemi parë shumë filma që pretendojnë se kompjuterët dhe robotët do të dominojnë njerëzit dhe do të sundojnë botën. Nostradamus parashikoi të njëjtën gjë. Ai parashikoi se deri në vitin 2022 inteligjenca artificiale mund të sundojë kompjuterin me një ndërfaqe njerëzore.

Uria në botë do të rritet

Sipas parashikimeve të tij, uria në botë mund të rritet për shkak të konfliktit të armatosur. Kjo do të çojë në lëvizje më të mëdha të popullsisë. Ai shtoi gjithashtu se shtatë herë më shumë njerëz do të lahen në plazhe.

Bomba bërthamore do të shpërthejë

Sipas Nostradamus, një bombë bërthamore do të shpërthejë në vitin 2022 e cila do të çojë në ndryshime klimatike dhe ndryshime në pozicionin e tokës. Kjo do të sjellë edhe përmbytje dhe tërmete.

Ndërsa ne mund të mos jemi shumë të sigurt për këto parashikime, ato janë padyshim të frikshme.

Image
Ilustrim
commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat