15 gjëra të mahnitshme që i bënë gratë të shpallen shtriga 300 vjet më parë

Speciale

15 gjëra të mahnitshme që i bënë gratë të shpallen shtriga 300 vjet më parë

Më: 19 janar 2022 Në ora: 00:23
Ilustrim

Numrat favorizojnë në mënyrë dramatike gratë e akuzuara për magji në krahasim me burrat. Në Salem, nga 19 të varurit për magji, 14 ishin gra.

A do të akuzoheshit sot për magji dhe "pakt me djallin" në përputhje me ligjet dhe "provat" e përdorura gjatë gjyqit të shtrigave në Salem më 1692? Sa nga këto kritere plotësoni?

1. Nëse jeni femër

Jeni grua? Nëse po, shanset janë që ju të jeni një nga shumë "nuset e djallit nga ferri". Që nga mesjeta, gratë janë lidhur me ligësinë dhe magjinë. Për mijëra vjet, njerëzit kanë besuar se gratë janë më të ndjeshme ndaj mëkatit sesa burrat dhe mëkati është një tregues i qartë i adhurimit të djallit.

2. Nëse je i varfër

Të varfrit, të pastrehët dhe ata që detyroheshin të mbështeteshin në mbështetjen e komunitetit ishin ndër më të cenuarit dhe shpesh të akuzuar për magji. Për shembull, Sarah Good, e cila u var më 1692 për magji, nuk u pëlqente dhe nuk pëlqehej nga fqinjët e saj, sepse ajo endej shtëpi më shtëpi duke lypur ushqim.

3. Nëse jeni i pasur

Nëse jeni një grua e rritur, e pamartuar që jeton pa ndonjë mbështetje shtesë (mashkull), me siguri keni një kavanoz plot me sy bretkosash në qilarin tuaj. Çdo tregues se një grua mund të jetonte pa ndihmën ose mbikëqyrjen e një burri do të ngrinte një alarm. Ajo ndoshta do të izolohej nga komuniteti - derisa, sigurisht, të arrestohej dhe të sillej para drejtësisë.

Sipas informacionit të disponueshëm, midis viteve 1620 dhe 1725, gratë pa vëllezër, baballarë ose burra përbënin 89 për qind të grave të ekzekutuara për magji në Anglinë e Re.

4. Nëse keni një ose më shumë shoqe femra

Një zhgënjim i vogël për të gjitha vajzat adoleshente të njohura që e duan "Sex and the City". Mbledhjet e grupeve të grave pa shoqërues mashkull në mesjetë konsideroheshin si "takim i klanit për adhurimin e djallit".

5. Nëse keni një debat me një ose më shumë miq

Gjuetarët famëkeq të shtrigave si Matthew Hopkins dhe John Sern krijuan një terror të tillë në komunitet, saqë grave nuk iu desh shumë kohë për të akuzuar gratë e tjera për magji si një mënyrë për të larguar vëmendjen nga vetja. Sipas autores Elizabeth Reis: "Gratë akuzohen më shpesh se burrat për bashkëpunim me djallin dhe duke pasur parasysh besime të tilla për veten e tyre, ato mund të imagjinojnë më lehtë se gratë e tjera janë po aq të mallkuara".

I tillë është rasti me Rachel Clinton. “Gratë e zellshme dhe të respektuara” nga fshati i saj e akuzuan atë për magji. Rachel, e cila dikur ishte një "grua punëtore dhe e respektuar", jetonte me nënën e saj të sëmurë dhe ishte martuar me një burrë shumë më të ri se ajo, prandaj rrëshqiti në shkallën më të ulët të sistemit të klasës. Shtojini kësaj edhe disa gishta të drejtuar nga ajo sepse fqinjët e kishin ëndërruar keq ose sepse vajza e dikujt ra në shtrat sapo Rachel kalonte pranë shtëpisë së tyre dhe ajo u dënua për magji.

6. Keni pasur një debat, ose nuk jeni dakord me dikë

Është e rëndësishme të mbani mend se në Mesjetë, të gjithë mund të akuzonin të gjithë. Kështu ishte! Nëse jeni akuzuar për praktikimin e magjive të çfarëdo lloji nga dikush, dikush tjetër mund të shtojë se ju ka parë duke fluturuar lakuriq në dritën e hënës mbi një fshesë të bërë nga veshët e të dashuruarve tuaj. Dhe, kjo do të ishte provë e vlefshme dhe plotësisht e pranueshme në gjykatë!

7. Nëse jeni shumë i vjetër

Gratë e moshuara, të martuara dhe të pamartuara, ishin jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj akuzave. Rebecca Nurs, për shembull, ishte në fillim të të shtatëdhjetave kur u gjykua dhe u dënua me vdekje si shtrigë.

8. Dhe nëse jeni shumë i ri

Dorothy Good, personi më i ri i akuzuar ndonjëherë për magji, ishte vetëm 4 vjeç kur pranoi se ishte shtrigë (në të njëjtën kohë duke dëshmuar kundër nënës së saj Sarës, e cila u var në 1692). Dorothy ishte në burg për nëntë muaj para se të lirohej. Pas kësaj, ajo u çmend dhe i humbet gjurma në histori.

9. Nëse e njihni mjekësinë popullore – dini të përdorni barëra

Kishte një biznes të veçantë që i vinte njerëzit në rrezik për t'u akuzuar për magji - herbalistë ose shërues. Njëra prej tyre, Margaret Jones, u ekzekutua në vitin 1648 vetëm sepse ajo i paralajmëroi njerëzit se do të ishin akoma të sëmurë nëse nuk kryenin trajtimet e përshkruara.

10. Keni një martesë pa fëmijë

Steriliteti konsiderohej si një shenjë e sigurt e zotërimit të një gruaje. Veç kësaj, nëse fqinjët tuaj dhe gjashtë fëmijët e tyre do të vuanin në ndonjë mënyrë, pothuajse me siguri do të besoni se fqinji xheloz që jeton pranë bacilit është në shtëpinë e tyre.

11. Nëse jeni kokëfortë, ose nëse silleni "çuditërisht"

Në gjyqin e Rachel Clinton, prokurorët e saj e forcuan çështjen e tyre kundër saj me "argumentin" e mëposhtëm: "A nuk tregoi ajo karakterin e një gruaje të hidhur, ndërhyrëse, kërkuese - me pak fjalë, një shtrigë?" A nuk kërcënoi ajo, bërtiti dhe luftoi?

12. Nëse keni një nishan, ose ndonjë shenjë tjetër

Çdo gjë që gjendet në trup mund të interpretohet si një shenjë djalli. I akuzuari zhvishej tërësisht lakuriq, i hiqeshin flokët dhe e kontrollonin në çdo pjesë të trupit derisa gjendej ndonjë lloj shenje.

13. Nëse produktet e qumështit ju prishen

Disa dëshmi kundër shtrigave përmendin se produktet e qumështit prishen në prani të tyre. Nëse ndonjë nga lopët vendase nuk jep qumësht, ndoshta është faji juaj!

14. Nëse keni bërë seks jashtë martesës

Një nga viktimat në Salem ishte Marta Kori, e cila në rininë e saj kishte një djalë jashtëmartesor. Më vonë ajo u martua dy herë. Martesa e dytë ishte me një farë Giles Corey, i cili vetë njihej në rininë e tij si një "person skandaloz". Kur u zhvillua gjyqi i shtrigave, pakujdesia e Martinës nga e kaluara nuk e ndihmuan vërtet mbrojtjen e saj, kështu që ajo u dënua dhe u var. Edhe bashkëshorti i saj ka vdekur si pasojë e torturave për ta bërë atë të pranojë se është marrë me magji, shkruan portali Mentalfloss.

15. Nëse përpiqeni të parashikoni identitetin e burrit tuaj të ardhshëm

A keni ëndërruar ndonjëherë për shpirtin tuaj binjak? I keni shkruar inicialet e tij në ditarin tuaj? Pastaj, si skllevërit e Titub, që jetonin në Salem, aktivitetet tuaja mund të interpretohen si magji. Prej kohësh besohet se Titub inkurajoi vajzat e reja të ktheheshin në mënyrë që të parashikonin identitetin e burrave të tyre të ardhshëm dhe ajo u bë një nga gratë e para në Salem të akuzuar për magji.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat