Studimi: Dinozaurët kishin gjithashtu infeksione të frymëmarrjes

Speciale

Studimi: Dinozaurët kishin gjithashtu infeksione të frymëmarrjes

Më: 12 shkurt 2022 Në ora: 13:43
Dinozaurët

Kockat e fosilizuara të një dinozauri të ri tregojnë dëshmi të një infeksioni respirator që mund të ketë shkaktuar simptoma të njohura të ngjashme me gripin: Ethe, kollë dhe probleme me frymëmarrjen.

Dolly, siç është quajtur nga studiuesit, ishte një diplodocid i papjekur, një sauropod i madh dhe me qafë të gjatë që ha bimë. Mbetjet e saj u gjetën në Montana jugperëndimore dhe datojnë rreth 150 milionë vjet më parë në periudhën e vonë Jurassic.

Ekzaminimi i afërt i tre kockave të qafës së Dolly-t zbuloi zgjatime të papara me një formë dhe teksturë të pazakontë.

Rritjet anormale ishin në një zonë që do të kishte depërtuar nga qese të mbushura me ajër të lidhura me mushkëritë e Dolly. Imazhi CT zbuloi se zgjatjet ishin bërë nga kocka jonormale që ka shumë të ngjarë të formohej si përgjigje ndaj një infeksioni respirator.

“Ne të gjithë kemi përjetuar të njëjtat simptoma: Kollë, probleme me frymëmarrjen, ethe, etj. dhe këtu është një dinosaur 150 milionë vjeçar që ka të ngjarë të ndihet po aq i mjerueshëm sa ne të gjithë kur jemi të sëmurë”, tha Cary Woodruff, drejtor i paleontologjisë në Muzeun e Dinozaurëve të Madh të Plains në Maltë, Montana.

Zbulimi, ndoshta prova e parë e një infeksioni unik të frymëmarrjes në një dinozauri, shton të kuptuarit e sëmundjeve që ndodhën te dinozaurët, sipas autorëve të studimit, i cili u botua të enjten në revistën “Scientific Reports”.

Studiuesit spekulojnë se sëmundja e Dolly-t mund të ishte shkaktuar nga një infeksion fungal i ngjashëm me aspergillozën. Është një sëmundje e zakonshme e frymëmarrjes që prek zogjtë dhe zvarranikët e sotëm, i cili mund të shkaktojë infeksione të kockave.

Nëse nuk trajtohet, aspergilloza mund të jetë fatale te zogjtë, kështu që është e mundur që një infeksion i ngjashëm në dinozaurin mund të ketë shkaktuar përfundimisht vdekjen e tij, sugjeruan Woodruff dhe kolegët e tij.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat