Asteroidi gjigant do të kalojë pranë Tokës para Krishtlindjeve - Bota Sot
Asteroidi gjigant do të kalojë pranë Tokës para Krishtlindjeve

Speciale

Asteroidi gjigant do të kalojë pranë Tokës para Krishtlindjeve

Më: 25 nëntor 2017 Në ora: 12:14
Ilustrim

Një asteroid masiv pritet të kalojë pranë Tokës në dhjetor të këtij viti, pak ditë para festës së Krishtlindjeve.

Diametri i asteroidit 3200 Phaethon është rreth tre mile dhe është klasifikuar si objekt potencialisht i rrezikshëm për planetin tonë, sipas Qendrës Minor Planet.

Sidoqoftë, asteroidi nuk pritet të shkatërrojë Tokën, pasi do të kalojë 6.5 milionë mile larg saj.

NASA planifikon të krijojë modelin 3D të asteroidit, i cili ka formën e parregullt.

Ai është detektuar për herë të parë në dhjetor të vitit 2007, ndërsa pranë Tokës do të kalojë më 16 dhjetor të këtij viti.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test