Këto janë 9 misteret e Shtëpisë së Bardhë… vetëm presidentët i dinë - Bota Sot
Këto janë 9 misteret e Shtëpisë së Bardhë… vetëm presidentët i dinë

Speciale

E enjte, 18 tetor 2018

Këto janë 9 misteret e Shtëpisë së Bardhë… vetëm presidentët i dinë

Më: 6 shkurt 2018 Në ora: 19:28
Donald Trump

Ashtu si çdo ndërtesë me një histori prej disa shekujsh, pas fasadave të saj ka majftë të fshehta dhe shumë mistere.

Sot po ju sjellim 9 sekretet e Shtëpisë së Bardhë që vetëm presidentët i dinë.

Në fund të galerisë ju do të dini se si është jeta në Shtëpinë e Bardhë.

Kopshti i fëmijëve – Kopshti i fëmijëve u themelua në vitin 1968 dhe ishte një dhuratë lamtumire e presidentit Lyndon B. Johnson dhe gruas së tij deri në fund të mandatit presidencial.

Ushqimi dhe pijet – Presidenti është i kufizuar në zgjedhjen e pijeve. Për shembull, në Shtëpinë e Bardhë të gjitha verërat që shërbehen duhet të bëhen vetëm nga amerikanët.

Një qytet në bodrum – Për të bërë pazar dhe për të vizituar dentistin për anëtarët e familjes presidenciale mjafton të zbresësh në bodrum. Atje, në pjesën veriore të ndërtesës janë të vendosura tenda, bowling, zyra dentare dhe bukë mes shërbimeve të tjera.

Hyrja sekrete në Shtëpinë e Bardhë – Kalimet nëntokësore midis Thesarit dhe Departamentit u shfaqën në vitet e 20-ta me qëllim të mbrojtjes së zyrtarëve në rast të një sulmi të armatosur. Në ditët e sotme nuk dihet nëse përdoret një pasazh i fshehtë, por hyrja e tij gjendet gjithnjë 24 orë në ditë nën kamerat e vëzhgimit dhe mbrohet me pengesë.

Teknologjitë e vjetra – Deri kohët e fundit teknologjitë e vjetra të Shtëpisë së Bardhë janë përdorur, duke filluar me organizatën për menaxhim dhe duke përfunduar me ruajtjen e dokumenteve të rëndësishme. Interneti i ngadalshëm pa lidhje Wi-Fi, printer bardhë e zi, disqe floppy dhe telefona celularë të vjetër shpesh ishin arsyet për vonesën në administratën presidenciale.

Përbërja unike e foltores – Kjo përbërje unike përdoret vetëm për fjalimin e presidentit dhe në radhë të parë garanton sigurinë e saj me materiale antiplumb, për shkak të formës së saj të pazakontë dhe staturës së lartë. Para çdo raporti, ligjërata duhet të kalojë përmes një verifikimi të kujdesshëm dhe emblema e veçantë e presidentit është e varur në të.

Takimi i dhomës së qeverisë amerikane – Vetëm presidenti ka të drejtë të mbajë takime në këtë dhomë. Kjo e drejtë simbolizohet grafikisht në karrigen presidenciale, e cila është më e lartë se të tjerat për 5 centimetra. Përveç kësaj, nën tryezë është një buton presidencial, të cilin e marrin si kalim i një rasti bërthamor. Në fakt ky buton është për të thirrur kamerierin zyrtar të presidentit.

Festimet – Përveç festimeve luksoze të dasmave, ngjarje të jashtëzakonshme mbahen në Shtëpinë e Bardhë. Më 1835, Presidenti Andrew Johnson organizoi një parti djathi ku morën pjesë më shumë se 10,000 mysafirë.

Adresë sekrete postare – Për shkak të numrit të madh të referencave dhe niveleve të larta të sigurisë, presidenti e ka të vështirë të marrë email personal. Prandaj, për të marrë shërbimin e postës, presidenti i jep kodit të tij postar, të cilin ai mund t’u japë njerëzve të afërt.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test