Supervullkani që mund të vrasë 100 milionë njerëz - Bota Sot
Supervullkani që mund të vrasë 100 milionë njerëz

Speciale

Supervullkani që mund të vrasë 100 milionë njerëz

Më: 14 shkurt 2018 Në ora: 11:41
Vullkani në ishullin Kyushu

Një vullkan nën ujë, që shpërtheu 7300 vite më parë larg brigjeve të Japonisë në ishullin Kyushu, mund të aktivizohet sërish.

Shkencëtarët kanë zbuluar prova të një kupole gjigante me llavë në ndarjen e rrënuar të magmës të Kikai.

Ata besojnë se hapësira përmban 32 kubik kilometra magmë, ndërkohë që shtrembërimet në sipërfaqe tregojnë që kupola po rritet. Kupola me llavë është aktualisht 6.2 milje e gjerë dhe 600 metra e gjatë.

Shkencëtarët thonë se një shpërthim i supervullkanit mund të ndodhë papritur, dhe nëse ndodh, mund të vrasë 100 milionë njerëz e të shkaktojë një “dimër vullkanik”.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test