NASA paralajmëron, një asteroid do të kalojë pranë Tokës - Bota Sot
NASA paralajmëron, një asteroid do të kalojë pranë Tokës

Speciale

NASA paralajmëron, një asteroid do të kalojë pranë Tokës

Më: 3 mars 2018 Në ora: 17:30
Ilustrim

Një asteroid me madhësinë e autobuzit do të fluturojë afër Tokës sot me një shpejtësi 18.668 km/h.

Astrodi, i quajtur 2018 DV1 do të jetë larg planetit tonë 104.607 km larg, një e treta e distancës midis Tokës dhe Hënës.

Asteroidi ka një diametër prej (5,6 deri në 12 metra) dhe është zbuluar vetëm të hënën në sajë të teleskopëve.

Tani me një projekt virtual të teleskopit, njerëzit në mbarë botën kanë një shans për të parë asteroidit përdorur një transmetim të drejtpërdrejtë.

Astronomët thonë se ky kalim i fundit nuk duhet të shkaktojë alarm dhe është asteroidi i 18-të i njohur për të fluturuar brenda një distance hënore në planetin tonë që nga fillimi i këtij viti.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test