Supertanku amerikan, i vogël por sa praktik… - Bota Sot
Supertanku amerikan, i vogël por sa praktik…

Speciale

Supertanku amerikan, i vogël por sa praktik…

Më: 4 mars 2018 Në ora: 21:32
Supertanku amerikan

Kompania “Howe & Howe Technologies” thotë se ka testuar me sukses një supertank, në gjendje që të udhëtojë me një shpejtësi marramendëse edhe në terrenet më të vështira. Bëhet fjalë për mjetin e pagëzuar “Ripsaë”, i pajisuar me një motor 650 kuaj/fuqi për të lëvizur me shpejtësi dhe manovrim, si të jetë një lodër tankun që peshon 3626 kilogramë.

Binjakët Mike dhe Geoff Howe, të cilët zotërojnë kompaninë në fjalë thonë se synimi fillestar i tyre gjatë ndërtimit të këtij tanku ishte ndërtimi i një mjeti në gjendje që të udhëtonte me një shpejtësi të tillë që të shpëtonte pa u dëmtuar ndjeshëm nga minat tokësore.

Por, me kalimin e kohës, thonë ata, ideja fillestare ndryshoi dhe rezultati i sotëm është një makineri e blinduar, në pritje të zyrtarizimit të saj si pjesë e armatimit të ushtrisë amerikane.

Prototipi është tank i manovruar në distancë, por prodhimet e tjera mund të modifikohen dhe të përshtaten me drejtues manual.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test