“Hëna e përgjakur”, e parë nga Tirana - Bota Sot
“Hëna e përgjakur”, e parë nga Tirana

Tirana

“Hëna e përgjakur”, e parë nga Tirana

Më: 21 janar 2019 Në ora: 09:36
“Superhëna e përgjakur”

Gjysma e globit u bë dëshmitare e të famshmit eklips të plotë të Hënës, që njihet edhe si “Superhëna e përgjakur”.

Për Amerikën e Veriut dhe Amerikën Qendrore, fenomeni u pa të dielën mbrëma, ndërsa për pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut dhe Europës, përfshi Shqipërinë, spektakli ndodhi në orët e para të së hënës.

Gjatë eklipsit të plotë, Hëna përfshihet nga hija e pjesshme e jashtme e Tokës dhe e humbet shkëlqimin e saj. Më pas, hyn nën hijen e brendshme, më të errët të Tokës, dhe fillon eklipsimi. Një pjesë e saj madje bëhet e kuqe.

 

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...