Tmerri në Tiranë! Bllokohen 33 ton ushqime që do na kishin marrë jetën - Bota Sot
Tmerri në Tiranë! Bllokohen 33 ton ushqime që do na kishin marrë jetën

Tirana

Tmerri në Tiranë! Bllokohen 33 ton ushqime që do na kishin marrë jetën

Më: 2 shtator 2018 Në ora: 11:15
Ushqimet e bllokuara

Nje sasi e konsiderueshme prej 33 ton produktesh te cilave u kishte skaduar afati i perdorimit, u bllokua nga Autoriteti Kombetar i ushqimit, duke shpetuar keshtu nxjerrjen e tyre ne treg dhe rrezikun per shendetin e konsumatoreve.

Kompania kishte dy magazina ne periferi te Tiranes ku mbante mallin para se ta hidhte ne treg, ne Rinas dhe ne Shkoze. Kompania u gjobit dhe u mbyll aktiviteti i saj ndersa mallrat u asgjesuan. AKU i ben apel qytetareve qe te sigurohen para se te blejne nje mall duke pare jo vetem daten e skadences, por per  produktet shtazore te kerkojne edhe dokumentacionin veterinar.

Njoftimi i AKU

Në kuadër të kontrolleve për produkte të skaduara, AKU ka evidentuar një subjekt i cili do të shpërndante në treg 33 ton produkte me afat të kaluar.

Gjatë kontrollit të ushtruar nga trupa inspektuese e AKU-së, rezultoi se subjekti “IN FOOD” shpk kishte 2 ambiente (magazina) në Shkozë dhe Rinas ku ruante produktet me qëllim shpërndarjen në treg.

Konkretisht, në magazinën e parë me adresë në Shkozë u konstatuan kushte higjeno-sanitare të papërshtatshëm si dhe 24 ton produkte me afat përdorimi të kaluar të cilat ruheshin në të njëjtin ambient me produktet e rregullta.

Për më tepër në produktet (makarona) të cilat ishin brenda afatit të përdorimit u gjendën prani të insekteve gjë që sjell rrezikshmëri të sigurisë ushqimore

1. çokokrem 400 gr X 11313 copë/ sasi 4525 kg

2. cokokrem 800 gr X 9839 copë/sasi 7871 kg

3. makarona 500 gr X 10203 copë/sasi 5101 kg

4. lëng frutash 0.2 l X 25289 copë/sasi 5077 kg

5. konfleks 250 gr X 5700 copë/sasi 1435 kg

Ndërsa në magazinën që posedonin në Rinas, u konstatuan 8.8 ton produkte të skaduara.

1. Peshk Ton e Markës Perios 1200gr x6858 copë/sasi 8,229 kg

2. Biskota Hop Te Embla 1200gr x298copë/sasi 357 kg

3. Biskota Hop Te Kripura 1200gr x213 copë/sasi 255kg

Veç të tjerash subjekti “IN FOOD” shpk nuk ka përmbushur detyrimin ligjor sipas nenit 24/1 të ligjit të ushqimit, ku duhej të njoftonte menjëherë AKU-në që këto produkte kishin kaluar afatin e përdorimit.

Për sa më sipër ndaj subjektit është marrë masë administrative gjobë 1.000.000 lekë, bllokim të produkteve me destinacion asgjësim si dhe mbyllje të menjëhershme të aktivitetit.

Ndërkohë AKU do të vijojë verifikimet e mëtejshme duke kërkuar bashkëpunim edhe me instancat e drejtësisë për një kontroll më të detajuar ndaj këtij rasti.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit me qëllim garantimin e sigurisë ushqimore, i bën sërish thirrje edhe operatorëve të biznesit ushqimor që të jenë të kujdesshëm në blerjen e lëndëve të para – produkte shtazore dhe jo shtazore duke kërkuar e marrë nga furnitorët vetëm produkte me etiketë dhe të shoqëruara dokumentacion të plotë veterinar e fiskal – pasi është një detyrim ligjor i tyre përveçse përbën një masë tepër të rëndësishme për sigurinë ushqimore të klientëve të tyre.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...