Refuzohet kërkesa për lirimin e Kadri Veselit

Aktuale

Refuzohet kërkesa për lirimin e Kadri Veselit

Më: 23 janar 2021 Në ora: 15:40
Kadri Veseli

Gjykata Speciale ka refuzuar kërkesën për lirimin nga paraburgimi të Kadri Veselit.

Avokati i tij, Ben Emmerson, kishte kërkuar që klienti i ti, Kadri Veseli të lirohet përkohësisht nga paraburgimi.

Ai madje kishte ofruar një listë me kushte që do të plotësoheshin nëse Veseli do të lirohej.

Image

Vendimin për refuzimin e kërkesës e ka marrë gjykatësi Nicolas Guillou.

“Gjyqtari i procedurës paraprake konkludon se ekziston rreziku që z. Veseli të ikë, pengjnë përparimin e procedurave të Dhomave të Specializuara ose kryejnë krime të mëtejshme kundër tyre perceptohet si në kundërshtim me UÇK-në, përfshirë dëshmitarët që siguruan provat në SPO dhe / ose pritet të paraqiten para Dhomave të Specializuara . Gjyqtari i procedurës paraprake do të vlerësojë më poshtë nëse këto rreziqe mund të adresohen në mënyrë adekuate nga Kushtet e propozuara.”

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat