Gjykata Speciale: Edhe një dëshmitar i ri për çështjen e Sali Mustafës

Aktuale

Gjykata Speciale: Edhe një dëshmitar i ri për çështjen e Sali Mustafës

Më: 6 shkurt 2021 Në ora: 16:35
Sali Mustafa

Zyra e Prokurorit të Specializuar do të dorëzojë dosjen paraprake për çështjen e Sali Mustafës deri më 15 shkurt.

Dhomat e Specilizuara kanë njoftuar se Gjykatësi i Procedurës Paraprake Nikola Giju, urdhëroi Zyrën e Prokurorit të Specializuar që deri më 15 shkurt 2021, të dorëzojë dosjen paraprake si edhe listën e dëshmitarëve dhe provave materiale të propozuara.

Sipas Dhomave të Specializuara, ZPS-ja ka treguar se mund të shtojë një dëshmitar shtesë në listën e tyre të dëshmitarëve për çështjen e eprorit të UÇK-së, Sali Mustafa, por nuk e specifikoi nën cilën kategori do të ndodhte kjo zbulim.

“Gjykatësi i Procedurës paraprake:

-URDHËRON SPO të paraqesë parashtrime të tjera, deri të hënën, 8 shkurt 2021, për çështjet e paraqitura në paragrafin 11;

-FTON Mbrojtjen për t’iu përgjigjur parashtrimeve të SPO, nëse është kështu dëshiron, deri të Mërkurën, 10 Shkurt 2021; dhe

– URDHËRON SPO të paraqesë një përmbledhje të tij të Procedurës Paraprake, listën e dëshmitarëve dhe listën e ekspozitat e propozuara në përputhje me rregullin 95 (4) të rregullave deri të hënën,

15 shkurt 2021”, thuhet në njoftimin e Dhomave të Specializuara.

Image

Mustafa ka qenë pjesë e organizimit të Lëvizjes Kombëtare për Çlirim, që nga viti 1988, nën udhëheqjen e Afrim Zhitisë, Fahri Fazlisë e Fadil Vatës.

Gjatë veprimtarisë ilegale, ishte arrestuar nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit, në vitin 1993 dhe është dënuar me 5 vite burgim për organizim të kryengritjes së armatosur.

Në gusht të vitit 1997, pasi përfundon dënimin me burgim, Mustafa ishte angazhuar për organizimin dhe shtrirjen e UÇK-së në rajonin e Prishtinës, Obiliqit, Gjilanit, Vitisë e Kamenicës.

Ka udhëhequr njësitet guerile të UÇK-së nën emrin guerilja BIA deri me themelimin e zonave operative të Llapit dhe Karadakut.

Mustafa ka qenë bashkëveprimtar i Bahri Fazlisë, Agron Rrahmanit, Ilir Konushevcit, Raif Qelës, Fatmir Humollit, Isa Kastratit e shumë figurave tjera të UÇK’së.

Salih Mustafa ka qenë njëri nga themeluesit e LKQK-së.

Ai shërbeu si shef i departamentit informativ të Trupave Mbrojtëse të Kosovës, pastaj edhe si këshilltar për inteligjencë i kryeministrit Agim Çeku.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat