Lajm i fundit: 80 për qind e rasteve të fundit në Kosovë i takojnë variantit Delta

Aktuale

Lajm i fundit: 80 për qind e rasteve të fundit në Kosovë i takojnë variantit Delta

Më: 30 korrik 2021 Në ora: 13:16
Ilustrim

Varianti Delta i cili ka pushtuar Evropën, ditët e fundit po del të jetë prezentë në 80 për qind të rasteve të koronavirusit edhe në Kosovë.

 80 për qind e rasteve në Kosovë në ditët e fundit janë me variantin Delta.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia pritet të dalë në konferencë për media, ndonëse nuk është bërë e ditur arsyeja.

Kujtojmë se rasti i parë me variantin Delta në Kosovë është paraqitur në muajin maj.

Varianti Delta i COVID-19 është përhapur me shpejtësi në Indi, SHBA, Britani, e shumë shtete tjera. Lehtësimi i masave mbrojtëse në këtë kohë është vlerësuar si rrezik për Evropën. Varianti Delta vlerësohet se është afërsisht 60% më i transmetueshëm se varianti Alpha, ose Kent.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka klasifikuar këtë variant se variant shqetësues i cili mund të përhapet më lehtë.

Infektologu Salih Ahmeti ka thënë se edhe Kosova duhet ta ketë si shqetësim mundësinë e rritjes së numrit të rasteve me variantin Delta të COVID-19.

Ai ka deklaruar se ditëve të fundit është rritur edhe numri i personave të hospitalizuar me koronavirus.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat