Gjendje e rëndë në Klinikën Infektive, 99% e pacientëve me variantin Delta

Aktuale

Gjendje e rëndë në Klinikën Infektive, 99% e pacientëve me variantin Delta

Më: 31 gusht 2021 Në ora: 21:13
Foto ilustrim

Brenda kësaj Klinike janë 118 pacientë që po luftojnë me Covid 19.

Lufta më e vështirë me këtë sëmundje të rëndë infektive është për 105 prej tyre, të cilët po trajtohen me oksigjen e që janë në gjendje më të rëndë shëndetësore.

Kështu ka bërë të ditur drejtori i klinikës Arben Vishaj.

Tutje Vishaj tregon që 99% e rasteve janë me variantin delta, variant ky që është më i rëndë se varianti Sarscov2.

Për shkak të gjendjes të cilën po e kalojnë pacientët e shtrirë brenda infektives dhe për shkak të mbushjes së shtretërve, të infektuarit po drejtohen në klinikat e tjera me Covid.

Vishaj tutje për T7 tha që në kujdesin intensiv janë 12 respirator gjithsej në dispozicion. Kurse në këtë repart aktualisht ka 6 pacientë të shtrirë.

Klinika Infektive mbetet qendra më e madhe mjekësore që ofron trajtim për pacientët me Covid 19 që nga fillimi i pandemisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat