Kjo është historia luftënxitëse e Serbisë, ‘ky shtet mesjetar’

Aktuale

Kjo është historia luftënxitëse e Serbisë, ‘ky shtet mesjetar’

Nga: N.Sh Më: 25 shtator 2021 Në ora: 13:56
Aleksandër Vuçiq, foto ilustrim

Për ngjarjet e fundit në veri, ku po përballemi me tensione të forta, dhe njëherë për njëherë zor të tejkalueshme ka reaguar edhe juristi dhe analisti politik, Blerim Burjani.

Ai përmes një postimi në Facebook, thotë se Serbia po vazhdon politikën e saj që pleshtin ta bëjë bullë.

Sipas tij, targat nuk janë arsye për të ngritur tensione.

Ai shkruan se marrëveshja ka skaduar dhe mund të kërkoj negocim.

Ai e quan shtet mesjetar Serbinë.

Postimi i plotë:

Serbia vazhdon politiken e saj pleshtin e bën bullë.

Targat janë arsye me banale për të ngrit tensione, marrëveshja ka skaduar mundë të kërkojë negocim, por jo të kërkoj shkase për të nxit konflikt dhe krekosje.

Politika serbe është gjithmonë e njëjtë dhe ka postulate të njëjta me tregu se është e fortë, nuk lëshon pe, dhe ka strategji afatgjate mjerisht konfiktuoze, zvarritëse deri te krijimi i rrethanave të tjera të favorshme, kjo është historia e këtij shteti mesjetar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat