Dita e shtatë e protestave në veri të Kosovës, ja si është situata atje

Aktuale

Dita e shtatë e protestave në veri të Kosovës, ja si është situata atje

Nga: A.M Më: 26 shtator 2021 Në ora: 08:00
Foto ilustrim

Protesta e serbëve nga Kosova, të pakënaqur me vendosjen e forcave speciale të policisë në vendkalimet administrative të Jarinjes dhe Bërnjakut, si dhe vendimi i Prishtinës për zëvendësimin e targave, hyri në ditën e shtatë. Situata është ende e qetë, por e tensionuar.

Gjatë ditës së djeshme, disa avionë të ushtrisë serbe fluturuan mbi Jarinje dhe Bërnjak, shkruan Kosovo online, transmeton "Bota sot".

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq nga Nju Jorku, tha se Serbia është gati për dialog, dhe është e qartë se Prishtina nuk është.

Ajo i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të këmbëngulë që Prishtina të fillojë të zbatojë atë që ishte rënë dakord në Bruksel, dhe veçanërisht për të formuar Bashkimin e Komunave Serbe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat