Paçarizi: Lëvizja Vetëvendosje është partia dukshëm më e fuqishme

Aktuale

Paçarizi: Lëvizja Vetëvendosje është partia dukshëm më e fuqishme

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 21:51
Rrahman Paçarizi

Analisti Rrahman Paçarizi ka thënë se pritshmëritë nga Lëvizja Vetëvendosje kanë qenë më të madhe që të ketë kandidatë që ua lëkundin seriozisht karrigën e kryetarëve aktualë në komunat e Kosovës.

Ai thotë se Vetëvendosje në këto zgjedhje do të pësojë rënie të dukshme krahasuar me fitoren në shkurt.

“Lëvizja Vetëvendosje është partia dukshëm më e fuqishme dhe është përmbi 50 përqind dhe i ka ra hise që të hyjë në zgjedhje lokale dhe kjo duket që e ka zënë të papërgatitur, e cila nuk ka performuar si është pritur nga një parti kaq e madhe. Unë kisha mund të mendoj se do të bie diku 3 apo 5 përqind, por po duket se rënia është më e madhe në nivel të Kosovës sepse në të gjitha komunat s’ka zgjedhur kandidatët e duhur. Është pritur nga partia më e madhe që t’i sfidonte partitë tjera që e kanë pasë pushtetin në komunat e Kosovës”.

“Nga kryetarët aktualë janë sfiduar seriozisht ai i Gjilanit, i Mitrovicës dhe i Gjakovës. Gjithsesi, gara ka qenë cilësore në shumë komuna, përjashto ato komuna ku s’janë sfiduar seriozisht kryetarët aktualë si ai i Pejës, i Fushë Kosovës, i Lipjanit dhe i Ferizajt sepse s’kanë pasë kandidatë që kanë mundur t’i sfidojnë fuqishëm”.

Për PDK-në dhe LDK-në, Paçarizi tha se e kanë marrë mësim nga zgjedhjet e kaluara, prandaj kanë bërë fushata interesante dhe intensive.

“Fushata e Prishtinës ka qenë shumë cilësore dhe ka pasë projekte interesante për votuesit dhe këtë garë cilësore për Prishtinë dhe këtë garë cilësore e ka prishur në njëfarë mënyrë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, i cili i ka hyrë garës me një vonesë të theksuar dhe pastaj janë bërë veprime në përpjekje për të kompensuar atë kohën e humbur, duke u përfshirë edhe njeriu i Vetëvendosjes që sjell vota, Kurti”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat