Michael Kirby: Ky është qëllimi amerikan për Kosovën e Serbinë

Aktuale

Michael Kirby: Ky është qëllimi amerikan për Kosovën e Serbinë

Më: 16 tetor 2021 Në ora: 10:31
Michael Kirby

Diplomati amerikan Christopher Hill, ambasadori i ri në Serbi, do të sjellë në Beograd përvojë shumëvjeçare, lidhje me strukturat më të larta politike në Uashington dhe hapje për zgjidhjen e problemeve në një mënyrë të re, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës, Michael Kirby, Ambasador i SHBA në Serbi që nga viti 2012 deri në vitin 2016.

Ai vuri në dukje se emërimi i Hill është një ide e jashtëzakonshme që tregon qartë se Shtetet e Bashkuara me të vërtetë duan të bëjnë përparim në pjesën e botës për të cilën Serbia është vendimtare, dhe ai beson se kjo do ta ndihmojë Serbinë të përparojë, nëse dëshiron.

Mesazhi është se Presidenti Joe Biden ka dëgjuar serbët për shumë vite duke thënë se ata do të bëjnë gjëra të caktuara, por ata nuk e kanë bërë atë që kanë premtuar dhe kjo është një mundësi për ta arritur atë. Administrata amerikane është serioze dhe ju bëhuni serioz, ose ne kemi mbaruar. Gjërat nuk mund të vazhdojnë pafundësisht, tha Kirby.

I pyetur në cilën zonë Hill mund të bëjë më shumë përparim, Kirby tha se ai sjell përvojë, por edhe hapje për zgjidhjen e gjërave në mënyra të reja, me synimin për të zgjidhur përfundimisht çështjet e diskutueshme.

Ju përmendët dialogun, dhe ai zhvillohet jo vetëm për të folur, por për t’i dhënë fund asaj bisede. Kjo do të thotë se ne jemi duke ndërmarrë hapa drejt një qëllimi të caktuar, dhe ky është, për mendimin tim, Serbia në Bashkimin Evropian dhe një Kosovë të pavarur. Ne mund ta bëjmë këtë, tha Kirby.

Duke folur nëse një qasje më e rreptë e Shteteve të Bashkuara ndaj Qeverisë së Serbisë dhe Presidentit Aleksandar Vuçiq mund të pritet tani, në lidhje me administratat e mëparshme amerikane, Kirby vuri në dukje se administrata aktuale ka një qëndrim të ndryshëm ndaj Rusisë sesa ajo e mëparshmja, kështu që është logjike të pritet të flasim më seriozisht se ku është e ardhmja e Serbisë – të jesh mik i Putinit ose një komb i vërtetë evropian, i cili në thelb është.

Serbia gjithashtu duhet të trajtojë çështje të tilla si sundimi i ligjit.

Administrata e mëparshme, me sa duket, nuk u interesua për këtë në Serbi, dhe nganjëherë as në Shtetet e Bashkuara. Atëherë ju keni lirinë e medias. Serbia nuk po shkon në drejtimin e duhur në atë fushë, dhe administrata e mëparshme nuk ishte shumë e interesuar për atë çështje. Prandaj, unë do të pres që kjo administratë të marrë një pozicion më të fortë për disa nga këto çështje, tha Kirby.

Qytetarët e Serbisë, theksoi Kirby, duan të jenë të prosperuar dhe ata janë evropianë në mentalitet dhe kjo u jep atyre një shans, dhe i takon Qeverisë së Serbisë të vendosë nëse do ta pranojë atë.

Përveç kësaj, ne kemi vite që merremi me Vuçiqin. Unë erdha atje para se të bëhej kryeministër. Më pas ai u bë kryeministër dhe më pas president. Ai i bëri disa premtime në Shtëpinë e Bardhë nënpresidentit të atëhershëm Biden, të cilat ai nuk i përmbushi, dhe ndoshta është koha për ta bërë këtë, tha Kirby.

Kur u pyet se për cilat premtime bëhej fjalë, Kirby përmendi vetëm vrasjen e vëllezërve Bytyci. Duke iu referuar faktit se tashmë ka komente në Beograd se Hill ishte pjesë e administratës jopopullore të Clinton në Serbi dhe se rezultati përfundimtar i negociatave të tij për Kosovën ishte bombardimi, Kirby tha se ai mendon se pozicioni i Serbisë duhet të jetë pozitiv.

Serbët ndonjëherë kishin përshtypjen se ne nuk i marrim aq seriozisht, dhe ky është mesazhi: ne ju marrim shumë seriozisht, por bëhuni një lojtar serioz, ashtu siç dëshironi të jeni në sytë tanë. Për rusët dhe kinezët, gjithçka lidhet me paratë, dhe jo me përparimin e Serbisë, dhe unë besoj se e ardhmja e Serbisë është në Bashkimin Evropian, sepse kjo mundëson zhvillimin e individëve dhe siguron një të ardhme për fëmijët, tha në fund Kirby.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat