KQZ tregon a janë hapur me kohë të gjitha qendrat e votimit

Aktuale

KQZ tregon a janë hapur me kohë të gjitha qendrat e votimit

Më: 17 tetor 2021 Në ora: 08:16
Valmir Elezi

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka mbajtur konferencën e parë për media për ditën e sotme ku ka folur rreth hapjes së vendvotimeve nëpër qytetet e Kosovës.

Ai ka bërë të ditur se të gjitha vendvotimet në 38 komuna të Kosovës janë hapur në kohë dhe procesi i votimit ka filluar me rregull.

“Në ora 07:00 të mëngjesit janë hapur të gjitha vendvotimet. Numri i vendvotimeve është 2 mijë e 477 në total. Në total janë 166 kandidat për kryetar komunash dhe 5 mijë e 198 kandidat për asamble komunale”, ka thënë Elezi.

Ai ka bërë të ditur se të drejtë vote në zgjedhjet lokale kanë 1.885.443 qytetarë të Republikës së Kosovës.

Elezi në fund i ka bërë thirrje qytetarëve në emër të KQZ-së që të shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të votuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat