Ministrja e Arsimit jep një lajm të mirë

Aktuale

Ministrja e Arsimit jep një lajm të mirë

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 18:32
Foto nga takimi

Ministraja e MASHTI-t, Arbëria Nagavci po vlerëson se Institucionet e Arsimit dhe Aftësimit Profesional në Kosovë janë përfituesit më të mëdhenj në nivel rajonal nga Fondi i financuar nga Banka Gjermane për Zhvillim- KfW.

Këtë lajm të mirë ma kumtuan një delegacion nga Konsorciumi që menaxhon fondet “Kosovo Challenge Fund” dhe “Regional Challenge Fund” të financuara nga Qeveria Gjermane përmes KfW-së, thuhet në njoftimin e ministres.

"Përmes këtyre fondeve synohet përkrahja e Arsimit dhe Aftësimit Profesional përmes granteve në një proces sfidues e konkurrues në nivel rajoni dhe nivel vendi. 

Institucionet në bashkëpunim me ndërmarrjet do kenë mundësinë të aplikojnë edhe në tri thirrje tjera që do shpallen nga nëntori–dhjetori i këtij viti duke vazhduar për tri vitet e ardhshme me mundësi vazhdimi.
Falenderova Qeverinë Gjermane dhe delegacionin nga Konsorciumi IPC-PLANCO-swisscontact-KPMG për përkrahjen e vazhdueshme në të gjithë sektorët me fokus në arsimin dhe aftësimin profesional."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat