Mësoni të gjitha skandalet që ndodhën në AKI

Aktuale

Mësoni të gjitha skandalet që ndodhën në AKI

Nga: A.M. Më: 21 tetor 2021 Në ora: 19:14
Ilustrim

M.K, ish-punonjësi i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), është arrestuar nën dyshimet për zbulimin e informacioneve që kanë rrezikuar sigurinë e vendit.

Ky arrestim është raportuar nga Prokuroria Themelore në Prishtinë.

“Ndalimi është bërë për shkak të dyshimit se i njëjti ka kryer veprat penale ‘Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar’, ‘Keqpërdorimi i informatës zyrtare’, ‘Hyrja në sistemet kompjuterike’, ‘Zbulimi i informacioneve të klasifikuara dhe mos ruajtja e informacioneve të klasifikuara’ dhe ‘Fotografimi dhe incizimet tjera të paautorizuara’, të parapara sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës”, thuhet në komunikatë për media në rastin e personit të arrestuar.

Arrestimin e ish zyrtarit të AKI-së, e ka konfirmuar edhe kjo e fundit përmes një reagimi për media.

“Agjencia e Kosovës për Inteligjencë (AKI) konfirmon njoftimin e lëshuar nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, më datën 21.10.2021 lidhur me arrestimin e personit M.K.

AKI, në kuadër të kompetencave të saj sipas Ligjit Nr. 03/L-063, Nenin 2 dhe Nenin 10, ka përfunduar procedurat e brendshme ndaj personit M.K dhe në përputhje me Nenin 25.2 të Ligjit për AKI ka njoftuar Prokurorin publik kompetent”, thuhet në reagimin e AKI-së.

Ky nuk është rasti i vetëm që është rrezikuar siguria e vendit.

Një rast tjetër që kishte ndodhur në vitin 2018, ku një person ishte shtir si punonjës i AKI-së. Siç raportohej në atë kohë personi me inicialet E. J nga Prishtina kishte përdorur një dokument të falsifikuar për 8 vite, me të cilin ishte vetë punësuar në AKI.

Ai dyshohej për kryerjen e veprave penale të Spiunazhit, Prezantimit të Rremë dhe Falsifikimit të Dokumenteve.

Në atë kohë dyshohej nga prokuroria se  ai ka spiunuar tek autoritete të huaja.

“I pandehuri duke u paraqitur si zyrtar i AKI-së, ka mbledhur të dhëna dhe dokumente të klasifikuara duke krijuar qasje në dokumente dhe të dhëna të besueshme”, thuhet në aktvendimin e Prokurorisë për nisjen e hetimeve ndaj E.J.

Ndërkaq, një rast tjetër që ka ndodhur në AKI, është edhe vrasja e ndodhur në shtator të vitit 2018.

Valon Ibërdemaj e kishte privuar nga jeta Isa Sejdiun. Ai pas vrasjes e kishte rrëmbyer një punëtore tjetër të AKI-së për të ikur nga vendi i ngjarjes.

Në aktakuzën e këtij rasti thuhej se “derisa i ndjeri ishte në vendin e tij të punës, si menaxher kuzhine, në kuzhinë ka shkuar i pandehuri me revole në dorë të tipit “CZ-M-72”, e kalibrit 7.62 mm, e ka thirrur në emër “Isa”, e tani i ndjeri është përgjigjur duke thënë “Urdhno xhaxh”, dhe i pandehuri menjëherë ka shtënë dy herë në distancë prej rreth tre metrash, e ka goditur në pjesën e majtë të gjoksit dhe i ka shkaktuar plagë vdekjeprurëse, e më pastaj me revole në dorë ka dal në oborr, i është afruar të dëmtuarës, ia ka vendosur revolen në kokë dhe e ka dërguar deri te vetura e tij, që ndodhej në parkingun e AKI-së”.

Sipas dokumenteve zyrtare, Valon Ibërdemaj dy vitet e fundit ka punuar si sigurim në këtë institucion të sigurisë. Por më herët i njëjti kishte qenë agjent në AKI.

Një skandal tjetër që ishte përfshirë AKI-ja është deportimi i gjashtë shtetasve turq në vitin 2018.

Operacion për të cilin nuk ishte në dijeni ish kryeministri i asaj kohe, Ramush Haradinaj.

Për këtë rast, kishin dhënë dorëheqje, Driton Gashi(drejtor i AKI-së në atë kohë) dhe Flamur Sefaj (Ministri i Punëve të Brendshme në atë kohë).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat