Suhareka më së shumti votues nga diaspora

Aktuale

Suhareka më së shumti votues nga diaspora

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 23:41
Foto ilustrim

Për dallim nga zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit kur kishte pjesëmarrje të madhe të diasporës në votim, në zgjedhjet lokale të 17 tetorit pati shumë më pak vota nga mërgata.

Interesim më të madh për të votuar nga jashtë kanë pasur mërgimtarët që iu përkasin disa komunave më të vogla, derisa mërgata e qendrave të mëdha nuk kanë shprehur fort interesim për të votuar.

Votat nga diaspora megjithatë do të jenë shumë të rëndësishme në garën e balotazhit të komunave më të vogla si Juniku apo Dragashi.

Vlen për t’u theksuar se në raundin e parë mbi 30% e votuesve të Junikut janë nga diaspora (2,247 votues në Kosovë, 843 votues nga diaspora).

Më poshtë 12 komunat që kanë pasur më së shumti votues nga diaspora.

Suhareka – 1,226 votues nga diaspora

Juniku – 843

Gjakova – 711

Dragashi – 669

Vitia – 527

Prizreni – 512

Peja – 457

Deçani – 428

Malisheva – 415

Istogu – 412

Gjilani – 324

Prishtina – 318

Kujtojmë me 17 nëntor mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetarë të komunave.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat