Kjo është diferenca e votave mes Hysenit dhe Hazirit në Gjilan

Aktuale

Kjo është diferenca e votave mes Hysenit dhe Hazirit në Gjilan

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 10:59
Lutfi Haziri dhe Alban Hyseni

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve Lokale për Kryetarë të 37 Komunave, të cilat u mbajtën më 17 tetor 2021.

Në Gjilan, kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Hyseni do të jetë në balotazh me kryetarin aktual dhe kandidatin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri.

Hyseni ka dal i pari me 19,057 vota ose 44,71%, ndërsa Haziri është i dyti me 18,546 vota ose 43,51%. Diferenca mes kandidatëve është 511 vota.

Kandidatja e PDK-së, Leonora Morina Bunjaku ka dalë e treta, ndërsa kandidati i AAK-së, Nazim Gagica, është i katërti pasuar nga kandidatët e pavarur Gani Neziri e Lulzim Bexheti.

Në Komunën e Gjilanit numri i votuesve të regjistruar ka qenë 101 062, këtë të drejtë e kanë shfrytëzuar 42 920 qytetarë. Numri i votuesve të cilët kanë votuar jashtë vendvotimit, si me kusht, VPNV dhe me postë është 1 958. 

Pjesëmarrja në votime në Gjilan është 43,42%.

Pas shpalljes së rezultateve përfundimtare, në afat brenda 24 orësh, subjektet politike dhe kandidatët mund të paraqesin ankesat e tyre në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat