Kurti flet për variantin e ri të Covid-19 në Kosovë, ka një thirrje për qytetarët

Aktuale

Kurti flet për variantin e ri të Covid-19 në Kosovë, ka një thirrje për qytetarët

Më: 10 nëntor 2021 Në ora: 19:57
Albin Kurti

Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të Kosovës që të vaksinohen. Tha se ka mjaftueshëm vaksina për të gjithë. Sot në vend u konfirmua se në vendin tonë është prezent edhe varianti Delta

“Është bërë një javë pa asnjë të vdekur në Kosovë dhe ky është një fakt që na gëzon të gjithëve”, tha Kurti duke folur për Covid-19.

“Është e domosdoshme që të kemi kujdes, ta mbrojmë vetën dhe njëri-tjetrin”, tha Kurti.

“U bëj thirrje të gjithë qytetarëve të Republikës që të vaksinohen”, shtoi ai.

Varianti Delta Plus i COVID-19 i cili ka filluar të përhapet në shumë shtete tjera, është identifikuar edhe në Kosovë. Ky variant është vlerësuar si më i transmetueshëm se ai Delta, e po ashtu bart të njëjtin rrezik për shtrimin në spitale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat