​PDK e LDK barazohen për nga numri i komunave të fituara

Aktuale

​PDK e LDK barazohen për nga numri i komunave të fituara

Më: 16 nëntor 2021 Në ora: 21:31
Foto ilustrim

Rezultatet preliminare të KQZ-së nxorën PDK-në parti të parë në Kosovë duke fituar në nëntë komuna, ndërsa LDK shtatë.

Pas numërimit të votave nga diaspora është barazuar numri i komunave në të cilat kanë fituar kandidatët e PDK-së dhe LDK-së.

LDK-ja, pas numërimit të votave me postë, doli e para në Dragash, duke barazuar numrat e përgjithshëm të komunave me PDK – tetë me tetë.

PDK ka fituar në Prizren, Mitrovicë, Skenderaj, Ferizaj, Hani i Elezit, Vushtrri, Kaçaniku, Drenas.

LDK ka fituar në Prishtinë, Pejë, Lipjan, Istog, Viti, Junik, Fushë Kosovë, Dragash.

AAK në Gjakovë, Deçan, Suharekë, Klinë, Rahovec. LVV në Gjilan, Kamenicë, Shtime, Podujevë. Nisma Socialdemokrate në Malishevë. Xhafer Gashi nga Iniciativa Qytetare për Obiliqin në Obiliq.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat