​Abazi e mbështet Xhavit Halitin, kundërshton Pacollin

Aktuale

​Abazi e mbështet Xhavit Halitin, kundërshton Pacollin

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 16:43
Pamje nga mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme

Kundërshtime ka pasur sot në mes bashkëpartiakëve, Haki Abazi e Fitore Pacolli në Komisionin për Punë të Jashtme. Derisa Fitore Pacolli ka kundërshtuar fjalimin dhe pyetjet e deputetit të Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, kryetari i komisionit, Haki Abazi i ka dhënë të drejtë këtij të fundit.

Gjatë raportimit të ministres për Punë të Jashtme dhe Diasporë Donika Gërvalla, deputeti Haliti ka përmendur edhe udhëtimet e zyrtarëve qeveritar dhe deputetëve jashtë vendit, çka sipas tij shumë prej tyre janë të panevojshme.

Ai ka përmendur pjesëmarrjen e deputetes së Vetëvendosjes, Fitore Pacolli në konferencën Green Ballkan Network, organizuar nga partitë e Gjelbra të Evropës. Për këtë ka reaguar Pacolli.

Pacolli-Abazit: Mund ta lëshojmë mbledhjen e komisionit

“Kryetar nëse lejohet një diskutim i tillë ne detyrohemi ta lëshojmë sallën dhe me lënë pa kuorum, kështu që të lutëm e heq të drejtën sepse janë çështje profesionale”, ka thënë Pacolli.

Ajo ka kërkuar të sqarohet lidhur me vozitën e saj duke thënë se Haliti i ka përmendur emrin, por kryetari i komisionit Haki Abazi fillimisht i ka dhënë fjalën deputetes së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Time Kadrijaj duke i thënë Pacollit që të presë një tjetër rast për përgjigjen e saj.

Abazi: Xhavit Haliti është deputet, i ka mendimet e veta

“Ne edhe në të kaluarën kemi pasur tentime për ballafaqim, por është e drejta e secilit këtu me shpreh opinionin e vetë mendoj që jemi demokraci parlamentare, zoti Haliti i ka mendimet e veta është deputet i parlamentit, mund ta gjejmë rastin për t’iu përgjigjur për ato që mendojmë që, për t’u përgjigjur këtu ose në seancë të mbyllur. Është në diskrecionin e deputetit që të shtrojë çështje të cilat mund të jenë ose pjesë e brengosjes së tij/saj ose anëtarësisë prej nga vjen, prej votuesve. Kërkoj mirëkuptim për punën e adresimit së zonjës Pacolli, pas zonjës Kadrijaj”, ka thënë Abazi.

Vetëm pas kësaj, Pacolli është sqaruar për pjesëmarrjen e saj në konferencën në fjalë dhe pastaj e ka lëshuar mbledhjen e komisionit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat