Qalaj: Rasti i Gllogjanit i vështirë për hetim

Aktuale

Qalaj: Rasti i Gllogjanit i vështirë për hetim

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 17:16
Rashit Qalaj

Sot është bërë një javë nga tragjedia e Gllogjanit që tronditi Kosovën.

Tre të vrarë, në mesin e tyre dy nxënës, ishte bilanci tragjik pasditen e së premtes kur persona të panjohur kanë shkrepur plumba në drejtim të një autobusi.

Pavarësisht mobilizimit të madh dhe premtimeve të fuqishme nga institucionet e drejtësisë për kapjen e autorit, ende nuk ka asnjë të arrestuar për këtë rast.

Madje deri më tani Policia e Kosovës nuk ka konfirmuar që ka edhe të dyshuar për këtë akt.

Lidhur me këtë rast dhe për situatën e sigurisë në vend, ka folur anëtari i Komisionit për Çështjet e Sigurisë dhe Mbrojtjes dhe ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj.

Sipas tij, rasti i Gllogjanit është i vështirë për hetim dhe mjaftë i komplikuar.

“Situata e ndodhur në Gllogjan, duhet me kuptu që është një rast mjaftë i komplikuar dhe kërkon kohë për me hetu . Duhet me i kuptu edhe profesionistët që kjo kërkon mbledhje të dëshmive, identifikimin e vrasësit dhe nuk është lehtë edhe duhet me iu dhënë hapësirë të mjaftueshme hetuesve policor që me kry këtë rast, sepse është rast e thash shumë i ndishëm dhe në rrethanat që ka ndodhë është i vështirë për hetim”, ka deklaruar Qalaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat