Thirrja e Varhelyit: Kosova duhet të jetë pjesë e integrimit rajonal ekonomik

Aktuale

Thirrja e Varhelyit: Kosova duhet të jetë pjesë e integrimit rajonal ekonomik

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 15:20
Oliver Varhelyi,

Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi, ka thënë se takimi katërt i këshillit të Stabilizim-Asociimit ka qenë mundësi e mirë për ta shqyrtuar punën e bërë.

“Tema e parë që do ta përmendja është bashkëpunimi rajonal dhe dialogu që i diskutuam gjerësisht. Duhet të përshpejtohet që i gjithë rajoni të përfitojë nga investimet nga plani i investimeve ekonomike”, është shprehur Varhelyi.

Me këtë rast ai ka bërë thirrje që Kosova të bashkohet në nismat rajonale.

“Kosova duhet të jetë pjesë e integrimit rajonal ekonomik".

“Inkurajova Kosovën ta shfrytëzojë mundësinë e këtij plani dhe kjo do të thotë  përshpejtim i identifikimit të iniciativave madhore. Fillimi i punimeve të autostradës Nish-Prishtinë ka shfaqur që ky plan është në veprim”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat