Kështu rrodhi aksioni i policisë kundër kriptovalutave

Aktuale

Kështu rrodhi aksioni i policisë kundër kriptovalutave

Më: 8 janar 2022 Në ora: 20:36
Foto ilustrim

Policia e Kosovës në bashkëpunim me doganën kanë zhvilluar një aksion special për të zbuluar vende se ku po kultivohet prodhimi i kriptovalutave.

Në njërin nga vendbanimet më veriore të Kosovës, madje në një stallë shtazësh u gjet ajo që po kërkohej.

“Sot në orët e para të mëngjesit, pas kërkesës së Doganave të Kosovës, Policia ka organizuar aksionin e zbulimit dhe konfiskimit të pajisjeve për minim të kriptovalutave. Në këtë aksion në afërsi të fshatit Trebice të Komunës së Leposaviqit u konfiskuan 272 nga këto lloj pajisjesh dhe është arrestuar një person. Gjithë aksioni u zhvillua dhe përfundoi pa incidente”, thuhet mes tjerash në deklaratën e përbashkët të të dy Institucioneve.

Autoritetet kanë paralajmëruar aksione tjera si ai i së shtunë.

Më 4 janar, qeveria kosovare mori vendim që të ndalojë prodhimin e kriptovalutave, si masë emergjente mbi pohimin se pajisjet me të cilat prodhohen ato shkaktojnë konsum të lartë të energjisë elektrike.

Dyshohet se aktiviteti për krijimin e valutave-kripto lulëzoi në katër komunat në veri të Kosovës, ku qytetarët nuk paguajnë rrymën e harxhuar që nga paslufta e këndej.

Për rastin e Leposaviqit, kanë reaguar disa anëtarë të kabinetit qeveritar.

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, tha se ky është një lajm i mirë për vendin.

“Mbi 50 mijë euro në muaj para të taksapaguesve të kursyera vetëm nga ky aksion. Falënderoj të gjitha institucionet, e në veçanti Policinë e Kosovës, për bashkëpunimin e shkëlqyeshëm” shkroi Rizvanolli.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat