Konfiskimet e aparateve të kriptovalutave në Kosovë marrin vëmendjen e The Guardian

Aktuale

Konfiskimet e aparateve të kriptovalutave në Kosovë marrin vëmendjen e The Guardian

Më: 17 janar 2022 Në ora: 10:08
Policia e Kosovës duke konfiskuar aparatet e kriptovalutave

The Guardian ka shkruar një artikull të veçantë sa i përket çështjes së Bitcoin në Kosovë, vendimit dhe konfiskimit të aparateve për konfiskimin e kriptovalutave që është marrë në kohën kur Kosova dhe vendet fqinje po ballafaqohen me krizën me energjinë.

The Guardian shkruan se nga Facebook e deri në Telegram, postime të shumta nëpër grupe të kriptovalutave ka dominuar nga kosovarët që po mundoheshin t’i shisnin pajisjet për mihje të kriptovalutave – shpesh duke i nxjerr në shitje me çmime të ndryshme.

“Ka shumë panik dhe ata po e shesin atë ose po përpiqen ta transferojnë në vendet fqinje”, tha cryptoKapo, një investitor kripto dhe administrator i disa prej komuniteteve më të mëdha të kriptove në internet në rajon.

Veprimi i furishëm i mediave sociale pason një njoftim në fund të vitit nga qeveria e Kosovës për një ndalim të menjëhershëm, megjithëse të përkohshëm, të të gjitha aktiviteteve të minierave të kriptove, si pjesë e masave emergjente për të lehtësuar një krizë të dëmshme energjetike.

Nxitja për të hyrë në Kosovë, një nga vendet më të varfra të Evropës, është e qartë. Kriptomonedha aktualisht tregtohet me më shumë se 31,500 £ për bitcoin, ndërsa Kosova ka çmimet më të lira të energjisë në Evropë pjesërisht për shkak të më shumë se 90% të prodhimit vendas të energjisë që vjen nga djegia e rezervave të pasura të vendit të linjitit, një qymyr me cilësi të ulët.

Minierat më të mëdha të kriptove mendohet se po ndodhin në veri të vendit, ku popullsia me shumicë serbe refuzon ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe rrjedhimisht nuk ka paguar energjinë elektrike për më shumë se dy dekada.

Që kur autoritetet kosovare morën vendimin, oficerët e policisë dhe doganave kanë filluar të kryejnë bastisje të rregullta, duke sekuestruar qindra pjesë të pajisjeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat