Franca mban peng Kosovën për liberalizimin e vizave

Aktuale

Franca mban peng Kosovën për liberalizimin e vizave

Më: 19 janar 2022 Në ora: 12:24
Albin Kurti dhe Emanuel Macron

Franca, e cila është duke e udhëhequr presidencën e BE-së, vazhdon të jetë ndër vendet skeptike duke mbajtur peng heqjen e regjimit te vizave për Kosovën.

Top News, duke cituar burime diplomatike nga Ministria e Jashtme franceze, thotë se edhe pozicioni i BE-së është se Kosova nuk i ka plotësuar efektive të gjitha 95 kriteret e përcaktuara për liberalizim të vizave.

Ndërkohë, Zyra e Komisionit Evropian thotë nga ana e tjetër se Kosova i ka përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave.

Gjashtëmujori i presidencës franceze nuk pritet të sjellë ndonjë ndryshim sa i përket çështjes së liberalizimit të vizave në Këshillin e BE-së pasi nga Parisi zyrtar vazhdojnë të deklarojnë se Kosova ende nuk i ka plotësuar në mënyrë të prerë kushtet e caktuara nga Brukseli.

Megjithatë, Franca do të organizojë një samit për Ballkanin Perëndimor gjatë presidencës së saj dhe Kosova do të jetë e përfshirë ngushtë në përgatitjen e këtij samiti.

Ballkani Perëndimor është një nga prioritetet gjeografike të presidencës franceze të Këshillit të Bashkimit Evropian dhe do të jetë temë e një konferencë në qershor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat