SHBA: Shpresuam se Qeveria e Kosovës do ta lejonte referendumin serb

Aktuale

SHBA: Shpresuam se Qeveria e Kosovës do ta lejonte referendumin serb

Më: 20 janar 2022 Në ora: 18:40
Michael Carpenter dhe Joe Biden

Ambasadori i misionit të ShBA-së në OSBE, Michael Carpenter, ka thënë SHBA-ja ka pozicion të qartë sa i përket të drejtës që Kosova si shtet i pavarur të përcaktojë kushtet për organizimin e zgjedhjeve të shteteve të tjera në territorin e saj.

Në mbledhjen e Këshillit të Përhershëm të Ministrave të OSBE-së, ambasadori i misionit të ShBA-së tha se kanë shpresuar që qeveria do të vazhdonte praktikën e mëhershme që të lejojë OSBE-në t’i mbledhë votat edhe për referendumin e Serbisë.

“Le të jemi të qartë për pozicionin e ShBA-së mbi të drejtat e Kosovës që si një shtet sovran dhe i pavarur të përcaktojë kushtet përmes të cilave zgjedhjet e shteteve të tjera të zhvillohen në territorin e saj. Ne shpresuam që qeveria e Kosovës do të vazhdonte praktikën e mëhershme të lejimit të OSBE-së për të mbledhur fletëvotimet e votuesve me të drejtë vote që jetojnë në Kosovë, por zgjodhën që mos ta bëjnë këtë”, ka thënë ambasadori Carpenter.

Qeveria kundërshtoi mbajtjen e referendumit kushtetues të Serbisë në komunat me shumicë serbe në Kosovë. Për këtë u thirr edhe një seancë e jashtëzakonshme ku me 73 vota për u miratua rezoluta nga deputetët që kundërshtonin mbajtjen e këtij referendumit.

Të dielën, qytetarët serbë që jetojnë në Kosovë udhëtuan në disa qytete të Serbisë për të votuar në referendum.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat