Analisti nga Amerika flet me emra, këta politikanë janë pro ndarjes së Kosovës – jep një paralajmërim

Aktuale

Analisti nga Amerika flet me emra, këta politikanë janë pro ndarjes së Kosovës – jep një paralajmërim

Nga: M.H. Më: 22 janar 2022 Në ora: 18:42
Hashim Thaçi

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, deklaroi publikisht se janë pro ripërcaktimit të kufijve me Serbinë.

Lidhur me këtë, atij iu tha se kjo ngjason me pajtueshmërinë me idenë e ish-presidentit Hashim Thaçi, për korrigjimin e kufijve.

Po, mund ta reduktoni edhe ashtu, s’është problem, sepse kjo ide është edhe më e vjetër se Thaçi, është më e vjetër edhe se dikush tjetër. Nuk e kam problem”.

Në lidhje me këtë temë ka reaguar analisti dhe profesori nga Amerika, Binak Maxharraj, ai përmes një postimi në Facebook u shpreh se për këtë ide të Molliqaj mund të I bashkangjitet Rama, Haxhiu dhe Vuçiq, mirëpo se është në dëm të vendit.

Sipas tij, veriu i Kosovës ka qenë gjithmonë synim i Serbisë pasi ajo e di se sa vlerë të madhe ka ajo pjesë e Kosovës, përcjell “Bota sot”.

Profesori thekson që të gjith duhet të jemi kundër një ndarje të Kosovës.

Shkrimi i plotë

Dardan Molliqaj zëvendësues i Hashim Thaçit?!

Dardan Molliqaj, kryetari i Partisë Socialdemokrate, i ka dal zot, Hashim Thaçit pasi është i burgosur në Hagë duke deklaruar se ripërcaktimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë është zgjidhja për marrëveshjen përfundimtare.

Skandaloze dhe e tmershme, ndoshta kësaj iniciative publike të Dardan Molliqaj më plotë qejf do t’i bashkohet edhe Edi Rama, Aleksandër Vuçiq, Baton Haxhiu.

Por Dardan Molliqaj ka harruar të tregoi se çka i jep ai Serbisë në këmbim territoresh e çka merr nga Serbia?!

Unë po i tregoi se Serbisë i intereson vetëm veriu i Kosovës. Ky është projekt nacional i saj.

Nëse nuk e din po i tregoj se sipas vlerësimëve të ekspertëve ndërkombëtar veriu i Kosovës ka një pasuri marramendëse nëntoksore se veriu i Kosovës është i pasuruar në ar dhe florinjë. Veriu i Kosovës është vlerësuar në afër 600 miliard euro. Pra,kaq është vlera e saj.

Për të ia bërë më të qartë Molliqajt vetëm veriu i Kosovës e ka vlerën sa 2.5 herë më të madhe se krejt Serbia duke filluar nga Novi Sadi në veri e deri te Presheva në jug.

Kurse Serbia në të gjitha projektet e saj në këto 100 vitet e fundit synim e ka marrjen e veriut të Kosovës. Edhe gjatë këtyre dy dekadave e sidomos gjatë dialogut 10 vjeçar, Serbia synim e ka veriun. Krejt këtë tollovi, krejt këto kërcënime që i bënë bazën e kanë te marrja e veriut.

Pra, për atë që i ka dy fije mend nuk duhet të mbështet këmbimin e territorëve e sidomos humbjen e veriut, sepse nëse Kosova e humbë veriun e Kosovës mbetë si njeriu pa kokë, sepse koka e Kosovës pikërisht është veriu i saj.

Komplet ekipi i ri për ndarjen e Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat