Profesori i Universitetit të Parisit: Qeveria e Kosovës është gabim...

Aktuale

Profesori i Universitetit të Parisit: Qeveria e Kosovës është gabim...

Nga: P.R Më: 24 janar 2022 Në ora: 21:07
Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës ditë më parë vendos i që të marr masa të reja pas rritjes së numrit të rasteve me Covid 19.

E një nga masat që mori Qeveria Kurti është edhe ajo se të gjitha ata që dëshirojnë të hyjnë në Kosovë, duhet të jenë të vaksinuar me të tri dozat e vaksinës anti Covid.

Këtë vendim që qeverisë po e kundërshton edhe Profesori i Universitetit të Parisit, Nezir Kraki, sipas të cilit, ky është një gabim i qeverisë.

“Qeveria e Kosovës është gabim, Nuk ka logjikë të imponohen tri doza të vaksinës për të gjithë sepse në Evropë konsiderohesh plotësisht i vaksinuar edhe me dy doza. Madje edhe veç me një, në disa raste”, ka shkruar ndër tjerash Kraki, përcjellë “Bota sot”.

“Doza e tretë kërkohet 4 muaj pas dozës së dytë. Dmth duhet të jesh me dy doza dhe t’i kesh kalu 4 muaj që ‘pasaporta vaksinale’ të jetë e pavlefshme. Kjo vlen brenda vendeve të BE-së dhe në udhëtime ndërmjet tyre. Thjesht, doza e tretë e ka logjiken e kohës brenda dhe NUK mund të imponohet si kusht për të gjithë, pavarësisht intervalit të vaksinave të para”, përfundon reagimin e tij profesori universitar, Nezir Kraki.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat