Kuvendi nuk ka kuorum për votim

Aktuale

Kuvendi nuk ka kuorum për votim

Më: 26 janar 2022 Në ora: 16:12
Kuvendi

Kuvendi i Kosovës po vazhdon seancën plenare me disa pika të papërfunduara nga seancat e kaluara e për të cilat nuk ka përfunduar debati, meqë nuk ka kuorum për t’u votuar ato për të cilat tashmë është shtjerrë debati.

Pas lëshimit të sallës nga opozita, nënkryetarja e Kuvendit ka thënë se seanca do të vazhdojë me prezantimin e disa projektligjeve meqë nuk ka kuorum të mjaftueshëm për disa pika të cilat ishin paraparë të hyjnë në votim.

Bogujevci: Nuk kemi kuorum për disa pika që duhet të hyjnë në votim

“Për shkak që nuk kemi kuorum të mjaftueshëm për disa prej pikave që duhet të hyjnë në votim do të vazhdojë me pikat e mbetura ku nuk është shtjerrë debate dhe kemi prezantim të projekt ligjeve. Po vazhdoj me pikat e papërfunduara nga seanca plenare e mbajtur më 13 dhe 14 dhjetor 2021”, ka thënë Bogujevci.

Pas kësaj, ministri i Mjedisit ka paraqitur projektligjin për mbeturina por i njëjti nuk ka kuorum për vendimmarrje.

Gjithashtu votimi i propozim rezolutës nga debati parlamentar në lidhje me pagat në sektorin publik dhe votimi i raportit vjetor të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për vitin 2020 janë shtyrë për një seancë tjetër për shkak të mungesës së kuorumit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat