Escobar flet për shkëmbimin e territoreve, tregon a është opsion?

Aktuale

Escobar flet për shkëmbimin e territoreve, tregon a është opsion?

Më: 27 janar 2022 Në ora: 19:38
I dërguari i posaçëm i Presidentit Biden, Gabriel Escobar

I dërguari i posaçëm i Presidentit Biden, Gabriel Escobar, ka folur edhe rreth qëndrimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës rreth mundësisë së shkëmbimit të territoreve si mundësi për zgjidhjen e mosmarrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

I pyetur nëse mund të rikthehet ky opsion, Escobar ka deklaruar se ShBA nuk imponojnë kushtet dhe parametrat e marrëveshjes përfundimtare.

“Çdo marrëveshje përfundimtare dhe elementet e saj duhet të jenë të pranueshme nga populli i Kosovës dhe nga ai i Serbisë.

Shtetet e Bashkuara kurrë nuk ua kanë dhe kurrë nuk do t’ua imponojnë kushtet dhe parametrat as Kosovës e as Serbisë. Të dyja, Kosova dhe Serbia, janë shtete sovrane”, tha Escobar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat