Rriten gjasat që Ukraina ta njohë Kosovën?

Aktuale

Rriten gjasat që Ukraina ta njohë Kosovën?

Më: 27 janar 2022 Në ora: 20:33
Flamuri i Kosovës

Kosovën nuk e njeh si shtet. Por Ukraina, mund të llogarisë se shteti i vogël ballkanik është krah saj në konfliktin me Rusinë.

Këtë zyrtarisht e bëri të ditur presidentja, Vjosa Osmani, përmes rrjetit social, Twitter.

Asaj iu përgjigj një politikane nga shteti mosnjohës. Deputetja, Iryna Friz, falënderoi Osmanin derisa tha se hapi i radhës do të jetë vendosja e marrëdhënieve miqësore mes dy shteteve, gjë që deri tash është bllokuar nga Rusia.

Me krizën aktuale në Ukrainë, njohja nga Kievi në këtë fazë konsiderohet e pamundur.

Megjithatë, kjo po shihet si një mundësi që Kosova të përgatisë terrenin për këtë çështje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat